Blog

Image result for ekozivot

Velká sláva v Senátu. Cenu Josefa Vavrouška si dívky převzaly 16. července. FOTO: Marek Olbrzymek, archiv Nadace Partnerství, která cenu pořádá.

Velká sláva v Senátu. Cenu Josefa Vavrouška si dívky převzaly 16. července. FOTO: Marek Olbrzymek, archiv Nadace Partnerství, která cenu pořádá.


Neplýtváme a neznečišťujeme, následujte nás! Mladičké youtuberky natáčejí videonávody na ekoživot. Dostaly za to cenu a za pochodu se učí, jak osvětou nepopudit

Elišce Víravové je patnáct a její sestře Anně teprve třináct. Už před necelými dvěma lety začaly dávat na YouTube krátká videa, v nichž názorně ukazují, jak šetřit vodou a udržet ji na zahradě, radí nakupovat bez obalu a v second handu a vyhýbat se PET lahvím velkým obloukem. Všechny “eko” vychytávky, o kterých mluví, samy žijí. Toto snažení jim letos vyneslo prestižní cenu Josefa Vavrouška za osvětu mezi vrstevníky. Jaký ale volit tón, aby na to vrstevníci slyšeli?

Eliška a Anička Víravovy mají toto léto ještě méně volného času než obvykle. Kromě pobytů na různých táborech a soustředěních rozdávají od poloviny července rozhovory pro média. A počet odběratelů jejich YouTube kanálu díky publicitě hned poskočil. Sestry v akci za záchranu života, jak si říkají, jich teď mají za měsíc o dvě stě více a jsou aktuálně na sedmi stech.

Novináři se dívkám ozývají, protože 16. července převzaly v senátu prestižní Cenu Josefa Vavrouška “za osvětu v oblasti ochrany životního prostředí mezi vrstevníky”. Zvítězily v kategorii “Eko zásek roku pro mladé, kteří dospěli maximálně do Kristových let”.  Do těch jim ještě dost let chybí.

“Holky znám od jejich pěti a sedmi, jezdí na přírodovědně ekologické tábory, které organizujeme,” říká Milada Dobiášová, lektorka ze Střediska ekologické výchovy SEVER. Právě ona Elišku s Aničkou na cenu nominovala. “Říkala jsem si, že s oceněním by jejich snažení mohlo mít větší dosah. Snad to byl dobrý nápad, přihlásit je. Doufám, že mediální pozornost a tlak, který s tím souvisí, ustojí,” říká.

Všechno si dělají samy

Sestry jsou jako jeden muž, sehrané, odhodlané a samostatné. Porota podle jejího člena Jiřího Kulicha ocenila právě jejich autonomii, a také spontánnost a osobní nasazení. Byť podle něj někteří porotci poukazovali na to, že jsou na cenu ještě příliš mladé a mohlo by se počkat. „Přesto dívky patřily mezi jasné favority ocenění,“ říká Jiří Kulich, sám laureát ceny v roce 2004. V pochvalném projevu při předávání ceny se zdůrazňuje, že tyto dvě akční sestry „nakupují a spotřebovávají ekologicky šetrně, bezobalově a udržitelně, ale také budují tůně, obnovují přirozené lesy, vystupují na veřejných shromážděních i učitelských seminářích…“

"Na výlet si můžete vzít vlastní láhev a vodu do ní si nechat dočepovat v hospodě," říkají Sestry v akci. PET lahve je vyloženě štvou, jsou nejen zbytečné, ale velmi škodlivé. Na světě se hromadí haldy odpadků. Hodně jich končí v oecánech. Příroda se dusí.
“Na výlet si můžete vzít vlastní láhev a vodu do ní si nechat dočepovat v hospodě,” říkají Sestry v akci. PET lahve je vyloženě štvou. FOTO: Zuzana Slámová, archív Nadace Partnerství.

Videa, kterými k podobné činnosti lákají další adepty, si dívky samy točí na mobil, používají k tomu stativ nebo selfie tyč. Za peníze, které jim cena přinesla, si chtějí koupit kameru, žádné „hovadinky“. Jsou to tak trochu jiné youtuberky: online svět spíš využívají, než že by jím žily. Mají účty na Instagramu i Facebooku a věří v sílu sociálních sítí, ale působí, jako by přišly z dob, kdy se vše recyklovalo přirozeně a nic chemického ani neexistovalo. Natož mobily.

Obrazně řečeno, hezky by zapadly do bestselleru Boženy Němcové. Způsobně by v něm mohly sedět u nohou babičky na Starém Bělidle a naslouchat jejím moudrým slovům o tom, že chlebem se neplýtvá a že dobrá hospodyňka pro pírko přes plot skočí. S tím rozdílem, že by k tomu měly taky co říct. Možná by babičku i v lecčems překonaly.

Dělat něco nestačí, je třeba komunikovat

Eliška s Aničkou se toho hodně naučily od maminky. Ta je odmala vede k lásce k přírodě, lesům a zvířatům, k ohleduplnosti a šetření zdroji. Už jako malá děcka měly doma hlídky na vodu a elektřinu, zda někde nekape nebo se nesvítí zbytečně. „Ale některé věci jsme přinesly do domácnosti až my, třeba kyblíkový systém v koupelně, kterým šetříme pitnou vodu,“ říká Eliška. Systém je možno zhlédnout na jednom z videí. Princip je nenechat zbytečně odtékat pitnou vodu do kanalizace, když se s ní dá zalévat na zahradě.

(Vybírat ze zašpuntované vany po troškách kyblíkem vodu po sprchování je ale dost radikální úsporné opatření, které jen tak někdo nepřevezme. V repertoáru sester jsou i daleko schůdnější tipy a triky, které může opravdu dělat každý. Stačí na to myslet.)

Na druhou stranu jsou ale Eliška a Anička typickými dětmi své doby. Vědí, že něco dělat je dnes málo. Dělání je třeba znásobit tím, že o tom, co děláme, taky komunikujeme.

Anička by si možná jako dospělá chtěla pořídit farmu a na ní poskytnout útočiště zvířatům zachráněným z velkochovů. Nevadí, že se tam všechna nevejdou. „Stačí jich zachránit třeba deset, ale říct o tom dalším lidem. Tak se i ostatní dozví, jak je to ve velkochovech špatné, a díky tomu nakonec člověk zachrání zvířat daleko víc,“ vysvětluje Eliška.

Idylický život na vsi

Sestry vyrůstají s maminkou v bytovce na okraji Hradce Králové. Za domem je zahrádka a do přírody malý kousek.

„Určitě jsem byla překvapená, o ceně jsem před tím nevěděla, přiznám se, ale teď jsem zjistila, že to je velmi významné ocenění v oblasti ekologie, a hrdost na holky je opravdu veliká,“ říká jejich usměvavá maminka Iva Víravová. Z toho, co říká dále, je jasné, že vztah k přírodě má v rodině své kořeny, není to nic, co by Eliška s Aničkou pochytily na demonstracích Fridays for Future. Kam tedy taky chodí. („Něco takto sdělíme městu a potkáme se s lidmi, kterým to taky není jedno. Můžeme navázat kontakty.“)

Lásku k přírodě holkám předala jejich maminka. FOTO: Jitka Polanská
Lásku k přírodě holkám předala jejich maminka. FOTO: Jitka Polanská

„Jako dítě jsem milovala život s babičkou v její roubence. Měla králíčky, kůzlátka, ochočovala jsem slepice, chodily jsme do lesa. To se mi líbilo daleko víc než moderní život mých rodičů. Holky mě často prosí, ať jim o tom povídám,“ vypráví paní Víravová. „To, co jsem žila v dětství, ve mně zůstalo hluboko a teď to s radostí znovu s nimi prožívám, i když jsem mezi tím měla ´moderní´ pauzu, chodila do práce, která s ekologií neměla nic společného, i párkrát letěla letadlem jen tak.“

Z bývalé ekonomky, která se živila obchodní činností, je dnes výživová poradkyně, navíc pomáhá kamarádkám v bezobalovém obchodě. „To je pro mě velmi naplňující,“ říká Iva Víravová. Peněz rodina nemá moc, ale šetrnost a skromnost nevidí jako újmu, spíš jako cestu k dobrému pocitu a ke štěstí.

Přebytek, to mi tedy dost vadí

Víravovi patří ke skupině lidí s alternativním životním stylem, který zahrnuje spotřebu místních potravin, omezení konzumace masa i létání letadlem. Život bez chemie, úspornost a recyklaci. Rozhodně se nezastavují u toho, že vytřídí odpad. Perou v sodě (ale s hoblinkami přírodního mýdla, aby to vonělo) a i zubní pastu mají pouze přírodní. Proto se vodou, kterou si po čištění zubů vykloktají, dá zalévat.

„Jsem obklopená lidmi, kteří to mají podobně, ale když ze své bubliny vystoupím, vidím, že nás je zatím málo a co mně připadá normální, jiné ani nenapadne,” říká maminka Sester v akci. “Takže máme ještě hodně práce,“ dodává. Prací myslí osvětu. „To je velmi důležité. Nechci si jen dobře žít mezi svými, ale také ukazovat dalším lidem, že by to mohlo být jinak. Mám radost, když se to uchytí dál. A jsem opravdu ráda, že se holky nebojí točit videa a šířit to. Do toho já bych se musela nutit.“

Co je podle ní největší problém současného většinového životního stylu? „Žijeme v přebytku a nevážíme si věcí, jídla, zvířat a ani lidí. Přebytek a neúcta. Když vidím ty přeplněné kontejnery! To vše si lidé museli nejdřív koupit, a pak to vyhodili. Možná něco málo spotřebovali. Vyčerpáváme zdroje. Pořád něco vyrábíme, prodáváme za málo peněz a pak vyhazujeme. To mi opravdu vadí.“

Aby to nebylo mentorování

Odpady, odpadky a plýtvání leží na srdci i jejím dcerám, zmiňují to na prvním místě nešvarů dnešní doby. „Je obrovský nedostatek pitné vody, a přesto jsou tu lidé, kteří s ní dál vesele plýtvají,“ říká Anička na jednom z videí z loňského roku, a vzápětí sestry naléhavě mluví o tom, že mají strach, co s námi všemi bude. A tady u člověka znalého základů komunikace zasvítí kontrolka. Sarkasmus a výčitky nemají lidé rádi. Povýšenost nad publikem by mohla tuhle osvětovou misi torpédovat. Nehledě na to, že by sestrám mohla kazit život. To si jejich dospělé okolí dobře uvědomuje. „Snažení děvčat je třeba usměrňovat, a my se s nimi o tom hodně bavíme,“ říká Milada Dobiášová a v tomto ohledu chválí i maminku. „Ušly kus cesty, aby pochopily, že každý má svou hranici někde jinde a je to třeba respektovat,“ říká.

Eliška na otázku, jestli se na ty, kteří nežijí jako ona, zlobí, odpovídá s určitým sebezapřením: “Někteří k tomu, jak žít ohleduplně, ještě nedospěli. Nedělají to, tak to prostě nedělají. My to respektujeme.” A Anička dodává: „Můžeme jim napomoci, aby si všimli, že jde věci dělat jinak. Lidé si často ani neuvědomují, proč něco dělají, a když jim to řekneme, tak se zarazí a dojde jim to.“

Určitou příměs “mentorování” ve videích vidí i Jiří Kulich. Jeho jméno je mezi ekology, či moderněji environmentalisty, pojem, cenu dostal právě za desítky let promyšlených aktivit na poli environmentální výchovy (které říká postaru ekologická).  Má za sebou stovky seminářů pro pedagogy i školáky a ví, že mezi osvětou a aktivismem je tenká, ale existující hranice. Osvěta je podle něj účinná, když sází na  trpělivost, otevřenost, dialog a evoluci. „Děti se nás ve školách ptají na různé věci, jako edukátoři jsme zvyklí na kontakt s lidmi, kteří žijí jinak než my.“

Prázdniny plné práce

Od září Eliška půjde na lesnickou akademii, na obor ekologie a životní prostředí. Teď jsou ale ještě prázdniny, které ovšem už netráví tak jako mamka – u babičky, v nestrukturovaném bezčasí. „Chtěly bychom jet za pratetou a strýcem na jejich chaloupku, ale nemůžeme na to najít žádný čas, pořád něco děláme!“ říkají sestry. Cena Josefa Vavrouška jejich životy jistě naplní další dospěláckou činností. „Chtěly bychom dělat rozhovory s těmi dalšími laureáty, například,“ prozrazují své plány. „Možná takto přijdou o kus bezstarostného dětství,“ zamýšlí se Milada Dobiášová. „Ale je to to, co chtějí a už roky k tomu cílevědomě směřovaly.“

Mirka Dušína holky neznají, foglarovky nečtou, spíš fantasy a knížky o magii („Sama příroda je magická,“ říká Eliška). Takže ani nevědí, proč se na to novinář ptá. V každém případě jejich veřejné angažmá může povzbudit všechny další správňáky a správňačky, aby se nebáli projevit a být sami sebou. Budou se ale muset vyrovnat i s posměšky. „Mí vrstevníci to většinou moc nechápou,“ říká Eliška. „Žijou v jiném světě, světě populární hudby, populárního oblečení… povrchních věcí. Nechápou, že my chceme pomáhat, přijde jim to divný.“

Což mimochodem prozrazuje, že cestu ke svému publiku, k vrstevníkům jiným než jsou ony, Sestry v akci teprve hledají. Záměr je čistý, teď ještě aby doputoval k uším a hlavně srdcím adresátů.

A tady jsou jejich tipy na “eko” prázdniny.

Víte, že koření není jenom koření? Zde popíšeme 15 známých druhů!

Dnes používáme koření běžně jako ochucovadlo pokrmů. Snad žádná kuchařka si nedovede představit i ten nejvíc oceněný pokrm bez použití nějakých těch bylinek. Málokoho ale napadne, že koření má pozitivní a léčivé účinky na naše zdraví.

Na začátek si uvedeme jen pár rad, jak koření skladovat a jak s ním zacházet. Aby bylo koření aromatické a vydrželo co nejdéle, je ho potřeba uskladnit v neprodyšných a pokud možno skleněných nebo keramických kořenkách. Koření je vždy lepší skladovat celé a nerozdrcené. Drtit vždy v kameninovém hmoždíři a těsně před použitím. Tak zachováme jeho jedinečné aroma a blahodárné účinky.

Bylinky můžeme pěstovat na zahrádce i v květináči a nejlepší je výsadba ze semínek. Budete si tak jisti, že nejsou ošetřeny chemicky. Nedoporučuji používat žádné postřiky ani chemická hnojiva. Když už hnojit, tak přírodními prostředky. Nezapomeňte, že ho budete používat do jídla a konzumovat! Takto vypěstované koření je vždy nejlepší, ale v našich podmínkách samozřejmě nelze pěstovat všechno.

Uvedeme si nejčastější druhy koření a jeho účinné látky.

Kapitoly:

Kmín

Obsahuje bílkovinu, sacharidy, železo, vápník, fosfor, hořčík, draslík, selen, měď, zinek, mangan, sodík, vitamíny A, B, C, E, K a kyselinu listovou, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny,

 • odstraňuje nadýmání,
 • je močopudný,
 • podporuje imunitu a krvetvorbu,
 • posiluje kostru,
 • podporuje kojení.

Pepř

Obsahuje éterické oleje, alkaloid piperin, karbohydráty, železo fosfor, hořčík, draslík, sodík, vlákninu, vitamín A, B, C, K,

 • zlepšuje trávení a urychluje metabolismus,
 • podporuje srdeční činnost,
 • má antiseptické účinky,
 • napomáhá v odkašlávání,
 • účinkuje jako přírodní afrodiziakum,
 • potlačuje oxidativní stres a vznik nádorových buněk,
 • ale pozor, má negativní vliv na plodnost!

Petržel

Obsahuje apiol, flavonoidy, sacharidy, draslík, hořčík, železo, vápník, fosfor, sodík, karoten, kyselinu listovou, provitamin A, vitamíny B, C, E,

 • působí močopudně,
 • prokrvuje ledviny, není doporučena při zánětech ledvin,
 • snižuje krevní tlak a rozšiřuje artérie,
 • podporuje vyprazdňování,
 • bojuje proti střevním parazitům,
 • na záněty močového ústrojí,
 • prokrvuje pohlavní orgány, proto není doporučena v těhotenství ani při kojení.

Pažitka

Obsahuje allicin, minerální látky, vápník, fosfor, draslík, železo, riboflavin, provitamín A, vitamín C, B2, K,

 • podporuje chuť k jídlu,
 • snižuje krevní tlak,
 • bojuje proti parazitům,
 • snižuje produkci cholesterolu,
 • má antioxidační účinky,
 • posiluje imunitu díky vysokému obsahu vitamínu C,
 • podporuje mineralizaci kostí.

Kopr

Obsahuje třísloviny, vlákninu, železo, hořčík, vápník, draslík a měď, vitamín C, B, A, kyselinu listovou a je zdrojem omega 3 a 6 mastných kyselin,

 • snižuje nadýmání a je vhodný i pro malé děti a kojící matky,
 • upravuje poruchy trávení,
 • podporuje laktaci,
 • snižuje krevní tlak,
 • zklidňuje organismus,
 • při onemocnění močového ústrojí.

Majoránka

Obsahuje cholin, lutein, betakaroten, bílkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, vápník, hořčík, fosfor, draslík, zinek měď, sodík, selen, mangan, vitamíny A, B, C, E, K, kyselinu listovou, omega 3 a 6 mastné nenasycené kyseliny,

 • podporuje, urychluje trávení a tvorbu žaludečních šťáv,
 • má antiseptické účinky,
 • podporuje obranyschopnost,
 • odstraňuje kaše a uvolňuje hleny,
 • podporuje tvorbu červených krvinek,
 • má močopudné a odvodňující účinky,
 • zklidňuje nervový systém a podporuje dobrý spánek,
 • posiluje dělohu
 • neměla by být používána v těhotenství.

Libeček

Obsahuje éterické oleje, flavonoidy, terpineol, ftalidy, hořčiny, terpineol, sacharidy, vitamíny A, B, C,

 • silné detoxikační účinky,
 • silně močopudný,
 • rozpouští ledvinové, žlučové a močové kameny,
 • uvolňuje svaly,
 • ovlivňuje špatný cholesterol,
 • chrání buňky před procesem stárnutí,
 • nedoporučuje se při silné menstruaci u těhotných a kojících žen a lidí s poruchou ledvin.

Bobkový list

Obsahuje hořčiny, silice, alkaloidy, bílkoviny, glykosidy, třísloviny, vápník, selen, draslík, hořčík, železo vitamíny A, B, C a kyselinu listovou,

 • Pomáhá při cukrovce typu II,
 • poradí si s revmatismem a DNOU,
 • odstraňuje přebytek solí,
 • zpomaluje růst některých nádorových buněk,
 • napomáhá při nemocích jater,
 • pozitivně ovlivňuje trávení.

Rozmarýn

Obsahuje verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen, flavonoidy, diterpenové hořčiny jako pikroslavin, rosmanol, kyseliny oleanovou, kávovou rozmarýnovou, ursulovou, třísloviny,

 • má dezinfekční a antiseptické účinky,
 • upravuje trávení,
 • podporuje činnost jater,
 • prokrvuje dělohu,
 • ulevuje při napjatých svalech,
 • zvyšuje nízký tlak,
 • nedoporučuje se pro kojící ženy, pro malé děti a lidi s vysokým krevním tlakem.

Šalvěj

Obsahuje thujon, salviol, kafr, borneol, cineol, třísloviny, hořčiny, oxyterpenové kyseliny, estrogenní hormony, amidy kyseliny nikotinové, pryskyřice, hormonální látky, železo vitamíny A, B, C, P,

 • má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky,
 • zabraňuje průjmu, pomáhá při střevních a žlučníkových obtížích,
 • pomáhá při pocení,
 • pomáhá při zánětech dutiny ústní a bolestech v krku,
 • při potížích s trávením,
 • tlumí stres, nespavost, únavu a podrážděnost,
 • pomáhá při likvidaci plísní a mykóz,
 • podporuje tvorbu červených krvinek,
 • POZOR: ve vyšších dávkách a v kombinaci s alkoholem má velmi toxické účinky, při vysokých dávkách poškozuje játra a v žádném případě jí nesmí děti, těhotné a kojící ženy! Nedoporučuje se pro dlouhodobé používání a působí omamně. Dodržujte dávkování, protože při předávkování může vyvolat epileptický záchvat a může vést až ke stavu bezvědomí.

Tymián

Obsahuje třísloviny, silice, flavony, hořčiny, luteolin, aromatické a triterpenické kyseliny, silice jako thymol, karvakrol, cineol, linalool, cymen, bornylacetát, vápník, železo, hořčík, měď, fosfor, draslík, mangan, vitamín A, B, C a omega 3 a 6 kyseliny,

 • působí proti průjmovým onemocněním,
 • na záněty zažívacího traktu,
 • působí proti parazitům,
 • zklidňuje kašel,
 • je antiseptický, antibakteriální a protizánětlivý,
 • působí proti plísním,
 • stimuluje krevní oběh a produkci bílých krvinek,
 • působí jako afrodiziakum,
 • pomáhá při infekcích močových cest,
 • při konzumaci přistupujte s mírou, může mít vliv na funkci štítné žlázy.

Jalovec

Obsahuje silice bohatá na terpeny, flavonoidy, třísloviny, kaučuk, hořčinu juniperin, organické kyseliny, pryskyřice, draslík, vápník, vitamín C,

 • má regenerační účinky na játra, při cirhóze a jejich zánětu,
 • příznivě ovlivňuje krevní cukr,
 • působí na lymfatický systém,
 • odvodňuje a působí proti otokům,
 • má detoxikační, antibakteriální a dezinfekční účinky,
 • pomáhá při kašli a pročišťuje dýchací cesty,
 • pomáhá při problémech močového ústrojí,
 • POZOR, je mírně jedovatý. Vážit jeho užívání by měli lidé s poruchami funkce ledvin a nesmí ho užívat děti a kojící ženy.

Bazalka

Obsahuje estragol, linalool, cineol, eugenol, limonen, sabinen, třísloviny, vápník, železo, hořčík, vitamíny K, A, C, omega 3  mastné kyseliny,

 • působí protizánětlivě, antibakteriálně, antioxidačně,
 • pomáhá při nachlazení a chřipce,
 • bojuje dokonce s horečkou dengue a chrání před malárií,
 • ulevuje od kašle,
 • posiluje imunitu,
 • zlepšuje zrak,
 • zahání stres,
 • zklidňuje žaludek a zažívací potíže,
 • ničí ledvinové kameny,
 • ve větších dávkách se nedoporučuje u dětí, kojících a těhotných žen.

Hřebíček

Obsahuje fenolickou sloučeninu eugenol, vlákninu, mangan, železo, zinek, měď, hořčík, vápník, vitamíny B, C, K, F,

 • má výrazně dezinfekční účinky,
 • dovede působit anesteticky, antibakteriálně,
 • tlumí citlivost a bolet,
 • léčí dutinu ústní a její záněty, ulevuje při paradentóze,
 • působí na dýchací cesty a léčí průdušky a jejich záněty,
 • povzbuzuje činnost srdečního svalu,
 • zklidňuje revma,
 • přispívá k dobré srážlivosti krve,
 • nemá se používat dlouhodobě kvůli jeho účinku na krevní srážlivost.

Kurkuma

Obsahuje bílkoviny, alkaloidy, pryskyřici, kurkuminoidy, vlákninu, niacin, draslík, vápník, železo, měď, hořčík, zinek éterické oleje sabinen, felandren, vitamíny C, E, K,

 • má protizánětlivé, antioxidační, antivirové a antibakteriální účinky,
 • bojuje proti karcinogenům a působí preventivně proti rakovině,
 • zabraňuje mutaci genů,
 • podporuje kognitivní funkce mozku,
 • léčí artritidu, zmírňuje záněty kloubů,
 • pomáhá snižovat střední hladinu inzulínu,
 • bojuje proti zlému cholesterolu,
 • podporuje imunitní systém,
 • jako prevence před vznikem Alzheimerovy nemoci,
 • pozor s dávkováním, opět opatrně. Osoby s léky na ředění krve by měli konzultovat její používání s lékařem. Při nesprávném zacházení může také obsahovat plíseň poškozující játra.

Tak to byl výčet některých druhů koření, které často používáme v naší kuchyni. Přes mnoho pozitivních účinků musíme brát vždy v potaz také dávkování. Říká se všeho s mírou.

Když budete dochucovat jídla a používat jako koření, nic zvláštního nečekejte. Jen zpestření chutí a obohacení vitamíny a minerály. Pozor ale na různé čaje, tinktury a lektvary. Při jejich užívání dodržujte rady v příbalových letácích a konzultace s lékařem není nikdy od věci.

Kytičkové tvoření s dětmi

Máte doma předškoláka a přemýšlíte, co dnes vyrobit? Následující článek Vám nabídne čtyři kreativní možnosti, jak dítě zabavit pomocí listů a kytiček, které můžete na tvoření nasbírat v rámci procházky. Děti si mohou samy vybrat, jaký lístek nebo kytička se jim líbí a během následujícího tvoření si děti procvičí jemnou motoriku. A co všechno budete na tvoření potřebovat?

 • předem nasbírané přírodniny (různé druhy listí, kytiček, trávy či větvičky)
 • lepidlo
 • vodové barvy
 • štětec
 • kelímek s vodou
 • barvy na sklo/temperové barvy
 • bílé papíry

Jestliže máte nachystané všechny potřebné „suroviny,“ můžeme začít. Na každou ze čtyř následujících aktivit budete potřebovat jiné přísady, a tak pokud Vám doma něco chybí, nezoufejte a improvizujte.

Kapitoly:

1. Barevný list

Na první aktivitu budeme potřebovat jeden větší list, papír a barvy na sklo. Případně můžete použít i temperové barvy a štětec, nedocílíte sice tak malých teček jako při použití barev na sklo, ale děti to bude bavit stejně. Pokračujte podle následujícího fotonávodu.

Na papír položíme list rubovou stranou a nachystáme si barvy na sklo.

Na žilnatinu listu nanášíme tečky různých barev.

Na závěr list přetočíme na lícovou stranu a uděláme obtisk na čistý papír. 

2. Kytičkové malování

Pro tuto činnost budeme potřebovat barevné kytičky, jak už ze zahrádky, tak z procházky. Zbývá nachystat jen papír a můžeme začít!

Tohle cvičení nepotřebuje podrobný návod. Děti si vyzkouší, že kytička pouští stejnou barvu a namalují si obrázek, dle svého přání. 

3. Razítka z kytiček

V následující činnosti si zvolíme libovolné přírodniny a nachystáme si vodové barvičky, které lehce navlhčíme vodou. Potřebovat budeme také čistý papír. Děti si v této aktivitě vyzkouší obtiskovat květinová razítka. Mohou také objevit, že každá kytička může mít odlišnou strukturu a tím vznikne jiný tvar.

4. Květinová bomba

Na závěr Vás čeká ta největší barevná „bomba“. Budete potřebovat zbytek přírodnin, čistý papír, lepidlo, štětec, kelímek s vodou a vodové barvy. I když to na první pohled může vypadat složitě, jedná se o lehkou aktivitu, kterou Vaše dítě hravě zvládne.

Ze všeho nejdřív zvolíme přírodninám místo na papíře. Následovně je na určité místo připevníme pomocí lepidla.

Teď vezmeme do ruky štětec a za jeho pomoci pokropíme výkres obyčejnou vodou, aby se nám při dalším úkolu barvy pěkně rozpíjely.

Nyní už se věnujeme vodovým barvám a výkres libovolně pomalujeme. Fantazii se meze nekladou.

Počkáme pár minut, než nám výkres zaschne a sundáme přírodniny. Tento krok ovšem není nutný, přírodniny Vám mohou výkres klidně zdobit společně s barevnou „bombou“.

Jaké jsou trendy a novinky v přírodní kosmetice? My to VÍME

Přírodní kosmetika zažívá v posledních pár letech doslova boom. Je to skvělá zpráva, jelikož se lidé začali zajímat o své zdraví ze všech úhlů a dopřávají svému tělu to nejlepší jak zevnitř, tak i navenek. Spotřebitelé si stále více zjišťují informace nejen o tom, jaký vliv má konvenční kosmetika na jejich zdraví, ale především o produktech samotných. Bývají daleko více kritičtí a mnohem lépe informovaní, než tomu bylo před několika lety. Nová generace zákazníků klade důraz především na kvalitu výrobků a udržitelný způsob života.

Podle čeho vybírat

Jako spotřebitelé si vybíráme produkty nejen podle složení, ale v potaz bereme i ekologický původ a celkovou ohleduplnost k životnímu prostředí. Při výrobě konvenční kosmetiky se používají převážně levné (a pro výrobce lépe dostupné) ingredience, které jsou podle odborných studií vyhodnocovány jako potenciálně škodlivé pro naše zdraví.

Problém je, že na obalu těchto produktů žádné takové varování nenajdeme, jelikož seznam alergenů jako je tomu např. u potravin neexistuje. Proto jsou lidé nuceni se v této oblasti vzdělávat sami, nebo raději nakupovat přírodní a certifikované produkty, u kterých se o své zdraví nemusí bát.

Novinka na českém trhu

Jedním takovým příkladem je i BIO přírodní kosmetika Semante by Naturalis, Ing. Martina Sedláčka. Značka Semante by Naturalis si zakládá na prvotřídní kvalitě svých produktů, kterou prokazuje uznávanými certifikáty (CPK, BIO aj.). Produkty nejsou v žádném případě testovány na zvířatech, nenajdete v nich žádné zdraví škodlivé látky jako jsou např. parabeny, silikony, SLS, SLES apod.

Veškeré složení kosmetiky Semante by Naturalis je založeno na přírodních surovinách, mezi které patří především bambucké máslo, mandlový olej, extrakty z bylinek a další zdraví prospěšné suroviny. Semante by Naturalis myslí i na tu nejjemnější pokožku a mezi jejich sortimentem najdete i přírodní dětskou kosmetiku.

Zero-waste kosmetika

S přírodní kosmetikou se pojí také populární zero-waste kosmetika. Životní styl zvaný zero-waste spočívá v co největší minimalizaci odpadu a dopadu na životní prostředí. Výrobci zero-waste kosmetiky sází převážně na bezobalové balení produktů.

Na trhu najdeme ručně vyráběné kosmetické produkty prodávané ve skle či v kompostovatelných obalech, ale i speciální zdravé výživy, ve kterých si můžeme načepovat např. mýdlo do své vlastní sklenice. Mnohdy zjistíme, že doma máme spoustu surovin, které můžeme používat namísto některých produktů, které si běžně kupujeme v obalu.

Např. kokosový olej, který lze použít nejen na vaření, ale také na dočištění zubů. Nebo bambucké máslo, které lze využít jako denní krém, noční krém či pleťový a odličovací olej v jednom.

Ekologické nádoby a obaly – nové trendy

Nádobky na potraviny a pití používá každý z nás, ať už v nich ukládá zbylé jídlo do lednice nebo mrazáku, nebo připravuje dětem svačinky do školy či na výlety.

Standardem v této oblasti je v současné době používání plastových nádob a láhví. Řada výrobců nyní nabízí alternativní produkty, které mohou zcela nahradit celý plastový program při zachování jeho výhod a parametrů.

Kapitoly:

Nádobky na jídlo z nezávadných materiálů

Nádobky na jídlo různých tvarů a velikostí jsou používány jednak pro domácí účely (uložení do skříněk, lednice, mrazáku apod.), jednak pro transport na jiná místa.

I při nákupu plastových nádobek je potřeba rozlišovat jejich účel – ne všechny jsou vhodné do chladného prostředí nebo nemají dostatečné utěsnění pro přenos. V tomto směru se nabízí několik možností, pro jejich nahrazení.

Skleněné nádobky s těsněním

Sklo je tradiční materiál pro výrobu nádob na potraviny pro ukládání i vaření. Nádobky z tohoto materiálu mají obvykle tlustší stěny a jsou těžké a křehké.

Nehodí se proto pro přípravu svačinek pro děti, jsou však ideální, pokud si nosíte a ohříváte jídlo v práci – většina z nich je omyvatelný v myčce a vhodná do mikrovlnky, jen pozor na případné kovové příslušenství a těsnicí prvky. Je možné je použít také místo talíře.

Kovové nádobky s těsněním

Příjemnou alternativou plastu jsou kovové nádobky, nedosahují však jeho tepelně-izolačních schopností (pokud nejsou opatřeny termoizolační mezivrstvou).

Nádoby z nerezové oceli se hodí pro přenos čerstvých potravin, jsou snadno omyvatelné, pevné a pružné, lehké a poměrně dobře skladné. Jejich nevýhody spočívají především v omezení pro mikrovlnku a chladnější prostředí.

Nádobky z přírodních polymerů

Novinkou na trhu jsou potravinové boxy a nádobky z přírodních polymerů, které jsou dotykově velmi podobné plastu, jejich chemická struktura a výrobní proces však žádné ropné deriváty nevyužívají.

Produkce je založená na zpracování přírodních surovin, např. cukrové třtiny nebo bambusu. Tyto nádoby je možné používat i do velmi nízkých teplot a pokud jsou opatřené těsněním, jsou použitelné také pro tekutiny.

Jak je patrné, celý sortiment plastových nádob lze s úspěchem nahradit alternativami, které nejsou škodlivé k životnímu prostředí. Zároveň neobsahují nebezpečné látky, které by se případně z makromolekul polymeru mohly uvolňovat nevhodným zacházením, jako jsou ftaláty, PVC nebo rtuť.

Proč je dobré vyměnit opalovací krém z drogerie za ten přírodní

Začíná doba dovolených, spousta z nás už jistě pomalu balí kufry a dokupuje ještě poslední nezbytnosti, aby ta letošní dovolená proběhla bez sebemenších problémů.

Kapitoly:

Existují i čistší opalovací krémy?

Nezbytnou součástí výbavy na léto je i opalovací krém. Na opalovací přípravky teď navíc najdete všude v drogeriích různé slevy, ale my si teď řekneme, proč byste se jim měli spíše vyhnout.

Běžně dostupné opalovací krémy obsahují chemické UV filtry oxybenzon, avobenzon, octisalate, oktokrylen, homosalat nebo octinoxate či jejich kombinace.

Není vše bezpečné

Ty mají tendenci velmi snadno prostupovat naší pokožkou až do krevního řečiště a páchat v těle nemalé škody. Oxybenzon (ale i jiné) je navíc zařazen mezi tzv. endokrinní disruptory, čili má přímý vliv na hormonální soustavu člověka.

Mimoto pak má i negativní vliv na korály a celý podmořský ekosystém. Na Havaji je už dokonce v platnosti zákon, který v budoucnu bude zakazovat použití opalovacích krémů obsahující chemické filtry a není vyloučené, že další země budou brzy následovat.

Přídoní varianta existuje

Místo tedy konvenčního krému zvolte přírodnější variantu, tedy krém (nebo olej či sprej), který obsahuje minerální filtry. Konkrétně jde o oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý.

Při nákupu si jen pohlídejte, aby minerály byly obsaženy v non-nano formě, nano částice totiž opět pronikají do kůže, takže by to bylo tak trošku zbytečné. Minerální filtry v krému fungují jako taková zrcátka. Po namazání vytvoří na těle bariéru a odráží UVA i UVB paprsky zpět. Nezpůsobují podráždění pokožky a nejsou toxické pro vodní organismy.

Ochranné opalovací krémy

Mezi opalovací přípravky obsahující oxid zinečnatý patří například krémy Badger s SPF 30, Wooden Spoon s SPF 30, Ayan s SPF 35 nebo Dr. Mercola s SPF 30. Ale jsou i jiné, důležité je důkladně číst složení.

Samozřejmě, že jen samotné používání opalovacího krému není dostatečnou ochranou. Platí, že byste se měli vyhýbat přímému polednímu sluníčku, držet se spíše stinných míst, nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle, dodržovat pitný režim a důležitá je samozřejmě i vyvážená strava bohatá na antioxidanty. 

Bezpečnému opalování zdar!

Všichni za Econea.cz
Econea.cz

Jak jednoduše začít s eko domácností?

Chtěli byste začít vést vaši domácnost s větším ohledem na přírodu, ale ztrácíte se v tisících eko-bio-zerowaste produktů a nevíte, kde začít? Přijde vám trh s domácí ekodrogerií jako nepřehledná džungle? Máme pro vás skvělou zprávu. S pomyslnou mačetou v ruce vás džunglí provedeme až na místo, kde se všechna opatření pro ekodomácnost dělají levou zadní. Co v článku najdete?ukázat

Jedna značka pro všechna domácí eko řešení

Až budete příště procházet změtí produktů v kamenných nebo online obchodech, pamatujte si jednu užitečnou radu – pod českou značkou Tierra Verde najdete úplně vše, co si pro zelenou domácnost můžete vysnít. Už 10 let přináší na český a slovenský trh nápaditá ekologická řešení. Tierra Verde používá jen čistě přírodní ingredience, udržitelné materiály šetrné k přírodě a je tak důsledná, že dokonce recykluje všechny obalové materiály a dává jim další život. Všechny produkty jsou vhodné pro domácí čističky odpadních vod, septiky i kořenové čističky. Jste napnutí, jak můžete produkty od Tierra Verde používat? Abyste se v ekologických pomocnících přehledně vyznali, vezmeme si jednotlivé tipy pěkně od …. koupelny.Omrknout eko produkty Tierra Verde

Tipy pro ekologické praní

Jeden z nejjednodušších kroků na cestě k zelenější domácnosti je přechod k ekologickému praní. Jak ho zvládnout? Možností je více. Řekněme si o dvou nejznámějších způsobech:

1. Mýdlové ořechy 

Začneme tisíci lety prověřenými mýdlovými ořechy. Jsou to čistě přírodní plody stromu, které umí ze špinavého prádla udělat čisté jako mávnutím kouzelných saponinů. Kromě toho mají také dezinfekční a protiplísňové účinky a prádlo změkčují, takže můžete zamávat na rozloučenou změkčovačům vody i syntetickým avivážím.

Jak je používat?

 • Puer – bělící prášek a odstraňovač skvrnDo látkového pytlíčku, který najdete v každém balení, dejte příslušný počet ořechů, zavažte ho a vložte k prádlu do bubnu pračky.
 • Pro praní bílého prádla doporučujeme přidat k mýdlovým ořechům bělicí prášek a odstraňovač skvrn Puer, který zatočí se všemi skvrnami a zastoupí syntetické chemické zjasňující látky v konvenčních pracích prášcích.

2. Prací soda

Další jednoduchou variantou je prací soda.

Jak ji používat?

 • Vyberte si přírodní mýdlo, například olivové, nastrouhejte ho 100g a smíchejte s 1kg sody na praní. Na 1 pračku vámYellow&Blue Prací sodapostačí 2 – 3 lžíce této směsi, podle toho, jak špinavé prádlo je.
 • Pro praní bílého prádla můžete přidat výše zmíněný bělicí prášek a odstraňovač skvrn Puer, nebo do 1kg doma vyrobeného prášku ze sody a mýdla přisypte 0,5kg perkarbonátu sodného. Ten se postará o to, aby byly skvrny fuč.

Nechce se vám počítat mýdlové ořechy do pytlíčku ani strouhat mýdlo? Tak přesně na vás myslela firma Tierra Verde, když z mýdlových ořechů vytvářela ekologické prací prášky a gely na praní Yellow&Blue.

Chcete se vydat hlouběji do džungle ekologického praní na vlastní pěst? Sepsali jsme pro vás detailní článek Neperte se s eko praním, kde najdete další informace. A se všemi ostatními se přesuneme s mačetou v ruce do další místnosti, tentokrát do kuchyně.

Tipy pro ekologické mytí nádobí 

Další oblastí, kde se ekologické rozhodnutí promítne rychle, je šetrné mytí nádobí. Pokud totiž nežijeme na práně, tak je používání ekologického mycího prostředku náš denní chleba. Jaké máme možnosti, když chceme, aby se zazelenala naše kuchyně?

 • Pokud myjete nádobí v ruce, bude se vám hodit gel na nádobí s pomerančovou vůní. Je tvořený z extraktu z mýdlových ořechů za studena smíchaných s mýdlem z kokosového a olivového oleje.
 • Pokud za vás nádobí myje myčka, což je skvělá ekologická zpráva, protože se má za to, že myčka šetří spotřebu vody, tak ji můžete krmit tak jako doposud, akorát ekologicky – ekologickými tabletami do myčky od Ecozone. (Tierra Verde v tuto chvíli nejlepší složení prášku do myčky ještě ladí).Yellow&Blue Čistič lahví
 • Když jsme v té kuchyni, tak je dost možné, že potřebujete mýt lahve, dětské lahvičky a různé jiné nádoby a nádobky velkých i malých členů rodiny. Na vyplachování vodního kamene, mléka, zbytků po džusech a smoothies se hodí Čistič lahví Yellow&Blue. Vystačí na 30 – 40 mytí a je schválený Státním zdravotním ústavem pro použití na kojenecké lahve. Nasypte 1 polévkovou lžíci přímo do lahve a zalijte ji teplou vodou. Pak láhev zavřete a důkladně protřepejte. Roztok z láhve vylijte a vypláchněte pitnou vodou. Všechny další možnosti jeho využití najdete tady.

Ekologické mytí nádobí bychom tedy měli, posuneme se na výpravě ekologickou džunglí dál.

Tipy pro ekologický úklid

Další místnost, kde se spotřebovává spousta litrů vody denně, je toaleta.

 • Rozloučit se můžete se syntetickými chemickými vůněmi a prostředky, které škodí zdraví i vodě a můžete doma přivítat pomocníka WC čistič Yellow&Blue, který dezinfikuje, čistí a rozpouští usazeniny. Obsahuje kyselinu citronovou a díky borovicové silici voní po lese a šiškách (těch borovicových 😉 ).
 • Na toaletu i na všechny ostatní dlaždičky, skla a zrcadla v domácnosti se hodí octový čistič ve spreji Yellow&Blue, který je čistě přírodní a bez vůně. Všechny tyto povrchy se můžou zářivě lesknout, aniž by se pak škodlivou chemií leskly hladiny řek a moří.
Yellow&Blue Čistící písek
 • Pokud byste rádi vyměnili klasický čisticí písek za přírodní, tak můžete uklízet vaše umyvadla, dřezy, sporáky a sklokeramické varné desky s čistým ekologickým svědomím s Yellow&Blue čisticím pískem. Používá se stejně jako ten běžný a je vytvořený z mýdlových ořechů (zase ty zázračné ořechy!). 
 • Pokud potřebujete v čistění a úklidu přitvrdit a bojujete se skvrnami od inkoustu, mastnotami, zaschlými žvýkačkami, potřebujete pořádně vydrhnout koberec nebo dokonce nechtěné graffiti, sáhněte po silném odmašťovači z pomerančových slupek Yellow&Blue. Voní tak, jako byste zabořili hlavu do čerstvých pomerančů, a je na tyhle neřády ten pravý kalibr.

Další ekologické vychytávky

Prošli jsme si místnosti a podívali se na zoubek praní, mytí nádobí, splachování a uklízení. Kde ještě může naše každodenní rozhodování pomoci ke zdraví nám i planetě?

 • Abychom neměli na svědomí plasty ani mikroplasty v přírodě, můžeme při příštím nakupování zamávat igelitovým pytlíkům a nakupovat do textilních. Jak si takový textilní pytlík ušít jsme pro vás sepsali v tomto článku. Pokud nemáte čas, nebo vám jehla s nití nic neříkají, myslela Tierra Verde i na vás. Šije vše pro zero waste domácnost – síťovky, síťovinové sáčky, látkové pytlíky, tašky na chleba a látkové tašky přes rameno.Casa Organica Sáček na výrobu ořechového nebo rostlinného mléka
 • Po návratu z nákupu určitě oceníte pratelný filtr na kávu a sáček na výrobu ořechového nebo rostlinného mléka, až si budete dávat doma cappucino nebo latté za odměnu. Kávovou sedlinu pak můžete vysypat do kompostovatelných sáčků na bioodpad, které můžete s klidným srdcem vyhodit do hnědé popelnice. Speciální papír, ze kterého je vyrobený, je odolný proti roztržení, i když je mokrý.
 • Říkáte si, že je výprava džunglí u konce? Ještě momentík. Je tady cílová rovinka bambusovým hájem! Až vám doslouží úklidový pomocníci jako houbička na nádobíWC štětka nebo kartáč, vyberte si ty příští z přírodních materiálů – dřeva, vláken agáve, lontaru nebo biobavlny.
 • Po proměně čisticích pomůcek ve vaší domácnosti můžete dát sbohem a šáteček látkovým kapesníkem vašemu starému já a blahopřát si, že jste se zařadili mezi každodenní hrdiny.

Díky firmě Tierra Verde a jedné krátké virtuální procházce domovem to šlo jako po bambuckém másle. Až do konce října můžete měnit vaši domácnost na ekologickou o malinko příjemněji. V celém sortimentu Tierra Verde totiž vládne 15% sleva. Prošmejdit šetrné výrobky Tierra Verde

Je to jen jeden plastový sáček,“ řeklo 8 miliard lidí. Až příště budete dělat rozhodnutí, řekněte si, co by se stalo, kdyby to samé udělali všichni lidé na planetě.

Levandule lékařská fialová průměr květináče cca 23 cm Lavandula nakoupit u OBI

Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Petra Lyžičiarová Téma 11. března 2020 0

Levandule
 • Domů / Zahrada / Květiny / Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Levandule patří k bezpochyby k nejoblíbenějším bylinkám. Má svou charakteristickou vůni a kromě toho, že vám zkrášlí vaši zahrádku, pokud si nasadíte levanduli lékařskou, pomůže vám s více zdravotními problémy.

Pokud vás tato rostlinka zajímá a chcete se dozvědět více o tom, jaké druhy vlastně existují, a jaké má účinky a využití, přečtěte si náš článek. Najdete v něm i skvělé tipy na levandulové recepty.

Levandule – navigace v článku

Levandule

KDE SE VZALA LEVANDULE?

Levandule provází lidstvo již několik tisíc let a využívali ji již staří Egypťané, kteří používali tuto rostlinku nejen v kosmetice a při výrobě parfémů, ale i při balzamování mrtvých. Původ má v oblasti Středomoří, Středního Východu a Indie. Hojně ji používali i staří Řekové a ti ji nazývali Nardus podle syrského města Naarda. Zajímavostí je, že právě v Řecku patřila k posvátným bylinám.

LEVANDULE V ŘÍMĚ

Název, jakým je tato rostlinka dnes nazývána – tedy levandule, pochází z latinského slova lavare, což znamená mýt se. Právě Římané používali levanduli na voňavé lázně a její aroma využívali i v posteli a levandulovou esenci aplikovali na tělo, vlasy i oblečení. No a také ji využívali pro její léčivé vlastnosti, přičemž patřily k prvním objevitelem její zdravotních účinků. V Římě se začala levandule využívat například i na osvěžování oblečení, používali ji při bolestech hlavy, problémech s trávením, ale i při kožních problémech a využívali i její protizánětlivé a hmyz odpuzující účinky.

ZNOVUZROZENÍ V ANGLII

Během středověkých časů se utáhlo pěstování levandule hlavně za zdi klášterů, přičemž jakési znovuzrození této bylinky přišlo až v Anglii za vlády Tudorovců, kdy se například začal nábytek natírat směsí levandule a včelího vosku. Za vlády Anglické královny Alžběty I. se levandule pěstovala ve velkém v blízkosti prádelen, no a údajně ji i samotná královna používala při bolestech hlavy a také prý používala levandulový parfém. Později se tato bylina začala přidávat do mýdel.historie levandule

Používání levandule má bohatou historii

RENESANCE V PRAVÉM SMYSLU SLOVA

V 16. století se ve Francii levandule využívala ve velké míře na boj s různými infekcemi a údajně ji výrobci rukaviček používali na navonění rukaviček, což mělo sloužit jako prevence proti nákaze cholerou. Později, v 17. století se začalo o jejích účincích podrobně psát v různých herbářích a bylinkáři jí věnovali velkou pozornost. Během období velké morové nákazy lidé věřili, že je před mořem může levandule ochránit, a tak se z ní stala drahá komodita.

MILOVALA JI I KRÁLOVNA VIKTORIE

Královna Viktorie vůni levandule údajně zbožňovala a v oblibě ji měli i její dvorní dámy. Ze sušené levandule se vyráběly sáčky, které se používaly do skříní, ale používala se také na mytí stěn a nábytku. Kromě toho našla levandule využití jako repelent, parfém, přidávala se do mýdla a využívala se i jako domácí medicína. Právě během Viktoriánského období v Londýnském předměstí Mitcham začal ve velkém produkovat levandulový olej a anglické výrobky z levandule se staly známé po celém světě.Využití levandule

Využití je různé

OBLÍBENÁ I V MODERNÍ ÉŘE

Rostlinka s charakteristickými fialovými kvítky se oblibě těší dodnes. Jeden ze zakladatelů moderní aromaterapie Rene Gattefosse prokázal, že levandule je skutečně léčivá a protizánětlivá. Během práce v laboratoři se popálil na hlavě a na popáleniny používal pouze olej z levandule. Rána se mu rychle zahojila, nevznikla žádná infekce a dokonce mu ani nezůstaly jizvy. A tak našla levandule své využití i během první světové války, kdy ji používali na léčivé obklady na rány vojáků.

Dnes se levandule využívá hlavně při problémech s nespavostí, depresemi, úzkostmi a stresem. Také se používá při bolestech hlavy, únavě a vyčerpání. K tomu, jaké různé má levandule využití se však v našem článku ještě dostaneme.

DRUHY LEVANDULE

Z historie přejděme trošku k botanice a podívejme se na levanduli z trošku odbornějšího pohledu. Levandule je rod rostlin, které patří do čeledi Hluchavkovitých, přičemž u nás se nejčastěji setkáte s druhem Lavandula Angustifolia, tedy s levandulí lékařskou. Druhů je několik desítek, přičemž ne každá z nich má typické fialové květy, ale najdete i růžové či bílé levandule. Co se týče vzrůstu, jde o polokríky, které jsou vysoké 40 až 70 cm. Pojďme se detailněji podívat na nejčastěji se vyskytující druhy této voňavé bylinky.

LAVANDULA ANGUSTIFOLIA (LEVANDULE ÚZKOLISTÁ)

Známá je také jako levandule lékařská či Anglická, ačkoli její domovem je Středomoří. Barva květů je různá – mohou být tmavomodré, fialové, purpurové, i růžové či bílé. Její vůně je velmi pronikavá a s oblibou si ji lidé vysazují do květinových i bylinkových záhonů. Má dekorační funkci, ale zároveň odpuzuje hmyz a má své využití i na různé zdravotní problémy.levandule lékařská

levandule lékařská

LAVANDULA DANTE (FRANCOUZSKÁ LEVANDULE)

Přestože se tento druh levandule nazývá Francouzská, svůj původ má ve Španělsku. Její listy jsou šedozelené a mají vroubkované okraje. Její vůně ve srovnání s levandulí lékařskou není tak výrazná, a tak se využívá více než okrasná rostlina.Francouzská levandule

Francouzská levandule

LAVANDULA STOECHAS (ŠPANĚLSKÁ LEVANDULE)

Tento typ levandule je také spíše vhodný pro okrasné využití, přičemž výrazně voňavé květy jsou uloženy na vrcholu stonku a připomínají ananas.

španělská levandule

VYUŽITÍ LEVANDULE

Léčivou rostlinu, která má takové široké využití a těší se takové velké oblibě jako právě levandule, bychom asi hledali jen těžko. Můžete ji totiž využít v kuchyni, ale i pro farmaceutické účely, případně ji můžete použít k provonění šatníku či skříně. 

LEVANDULE V KUCHYNI

Sladká a příjemná vůně dělá z levandule oblíbenou kuchyňskou bylinku, která je vhodná například na ozvláštnění omáček, salátů, ale i těstovin, dresinků, ale především se výborné hodí k různým dezertům.  Vysušené květy levandule jsou také vhodné i jako dekorace zákusků a dortíků, no a výborně ladí s čokoládovými dezerty. Zajímavé je použití květů levandule na okořenění sklenice se šampaňským.levandulový dezert

Levandule se výborně hodí k sladkým dezertům

Levandulový cukr

Zajímavým tipem je výroba levandulového cukru. Postup spočívá v tom, že květy levandule dáte na 2 týdny do nádoby s cukrem. Během této doby se z ní uvolní esenciální oleje a aromata, které cukr nádherně provoní.levandulový čaj

Levandulový čaj se postará o klidný spánek

Levandulový čaj

Levandulový čaj je chutný a voňavý a navíc má zklidňující účinky. 1 lžičku sušené či čerstvé levandule zalijte horkou vodou a louhujte 10 minut. Pomůže i při bolestech hlavy či bolestivé menstruaci.

Levandulový sirup

Na výrobu levandulového sirupu budete potřebovat 500 g větviček, které opláchnete a dáte do hrnce s asi litrem vody. Následně přidejte 3 celé skořice a stejný počet pokrájených citronů. Přiveďte k varu a vařte asi 15 minut. Následně nechte louhovat 24 hodin a potom sceďte. Přidejte za stálého míchání kilo třtinového cukru a vařte do požadované hustoty. Připraven sirup nalijte do umytých skleněných lahví. Můžete jej použít na ochucení dezertů i čaje.

FARMACEUTICKÉ VYUŽITÍ

Nejvhodnější jsou pro farmaceutické použití květy, které nasbíráte od poloviny června do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhněte pupeny kvítků, ale můžete také odstřihnout celé kvetonosné stopky i nať. Vhodný je poměr květů a natě 5:1. Pokud si chcete levanduli nasušit, ideální je teplota 35 stupňů.

Vysušenou levanduli můžete využít různé:

 • čaj / zápar – 1,5 g sušené levandule zalijte horkou vodou a louhujte 5 až 10 minut
 • zápar na venkovní použití – 12 g květu zalijte litrem vroucí vody a přidejte do uklidňujícího koupele, který pomůže proti stresu i revmatu
 • inhalace – zápar připravíte stejně, jako při venkovním použití. Napařování pomůže při chřipce, angíně i zánětu průdušek.
 • odvar na kloktání při problémech v ústní dutině – připravte si silný výluh tak, že 3 g sušené levandule zalijete horkou vodou a budete louhovat 5 až 10 minut

Levandulový olej si můžete vyrobit i doma

Levandulový olej má velmi široké využití a lze jej použít například při revmatismu, ale i vykloubeninách, vymknutí či úrazech, ale i natržených svalech, zánětech nervů, ale i při migréně a bolestech hlavy, či na uvolnění po náročném a stresujícím dni.

Pokud si chcete levandulový olej vyrobit doma, máme pro vás jednoduchý tip, jak na to:

Sušené květiny levandule dejte do uzavíratelného skleněného poháru a zalijte je olivovým nebo jiným neutrálním olejem. Protřepejte a položte pohár na slunné místo, kde ho necháte alespoň 6 týdnů. Pak už jen přeceďte přes gázu a levandulový olej je připraven k použití. (zdroj)

Z levandule se vyrábějí i různé tinktury na vnější a vnitřní použití a velmi oblíbený je i esenciální olej, který se může aplikovat přímo na pokožku a výborně působí při bolestech hlavy. Samozřejmě, využívá se i v rámci aromaterapie.

DALŠÍ VYUŽITÍ

Jak jsme již zmínili vícekrát, levandule je výborným odpuzovačem hmyzu. Pokud nechcete, aby se do vašeho šatníku dostaly moly, doporučujeme do něj pověsit si sáček se sušenou levandulí.

Vhodné je také potřít si zápěstí a krk čistým esenciálním olejem z levandule během pobytu v přírodě. Vyhnete se tak obtížnému hmyzu. Sáček se sušenou levandulí si také můžete uložit pod polštář, bude se vám lépe usínat.

ÚČINKY LEVANDULE

Tato léčivá rostlina obsahuje třísloviny, silice a terpeny a má využití při mnoha zdravotních potížích, ale stejně dobře se využívá i pro kosmetické účely. Podívejme se tedy, při jakých zdravotních problémech můžete sáhnout po levanduli a na co všechno příznivě ovlivňuje:

 • na uklidnění
 • při migréně
 • bolestech hlavy
 • snižuje pocit úzkosti, nervozity, napětí
 • při depresi
 • podpůrná léčba při angíně i chřipce
 • podporuje hojení popálenin
 • pomáhá při ekzémech, vyrážkách, lupénce
 • na masáže
 • má protizánětlivé účinky
 • regeneruje pokožku i po spálení sluncem
 • zmírňuje alergické reakce
 • podpůrná léčba při nespavosti
 • podporuje trávení
 • při plynatosti, zácpě
 • na problémy v ústní dutině
 • revma, dna
 • regeneruje pleť

Vhodným prostředkem k odstranění nervozity a napětí je levandulový koupel. Ten pomůže i při nespavosti, ale i kožních onemocněních, ale stejně je vhodný i při revmatismu a dně či bolestech kloubů. Koupel si můžete připravit například ze silného výluhu, ale i z levandulové soli, kterou si snadno vyrobíte doma.

Budete potřebovat pouze hrubozrnnou sůl a čerstvé levandulové květiny. Do skleněné nádoby jejich střídavě navrstvíme a necháte měsíc odstát. Pak můžete používat na příjemný koupel.

Levandule lékařská

Levandule pochází ze západního Středomoří. Je to oblíbená bylinka pro svou dlouhotrvající vůni i po usušení a také pro své léčivé účiny i schopnosti odpuzovat hmyz.

IMG_2003

Pěstování levandule

Je to vytrvalý polokeř dorůstající při kvetení až do výšky 80 cm. Kvete od června do srpna. Vyžaduje sušší a slunné stanoviště. V České republice v teplých místech zplaňuje.

Levanduli lze vypěstovat ze semínek – ideální doba setí je únor až březen. Sejeme do truhlíků a dbáme, aby byl substrát neustále vlhký a teplota alespoň 20 °C. Semínka na substrát jen vysejeme a mírně zatlačíme, ale neposypáváme další hlínou! Semínka klíčí za týden až čtrnáct dní. Jakmile vyrostou alespoň do velikosti 10 cm, můžeme je sázet ven do půdy do vzdálenosti 25-30 cm od sebe. Pokud chceme mít z levandule živý plůtek, můžeme je vysazovat i blíže u sebe.

Levanduli je možné pěstovat také v nádobách v bytě, na balkoně nebo terase, tak jako mnoho dalších bylinek – klikněte zde >>>.

Množení levandule

Existují minimálně dva způsoby jak množit levanduli:

Hřížením – ze 3-4 leté levandule ohneme pár větviček k zemi a přihrneme hlínou tak, aby vrcholky zůstávaly nad povrchem půdy. Provádíme to na podzim po ostříhání květů. Na jaře větvičky odhrabeme. Měly by mít už vytvořené kořínky, tak je ostřihneme od a zasadíme již samostatně.

Řízkováním – pomocí polodřevitých řízků dlouhých 8-10 cm v dubnu – zapíchneme je do půdy asi 5 cm hluboko dbáme na to, aby půda byla neustále vlhká. Do podzimu vytvoří kořínky.

Při pěstování levandule ze semínek nebo i při množení řízky či hřížením rostlinky kvetou až v příštím roce po vysazení na záhon.

Stříhání levandule

Aby jsme podpořili bohaté kvetení levandule a docílili pěkného hustého keříku, sestříháváme levanduli již od mladé rostllinky. Levandule se stříhá na jaře nebo už na podzim.

Stříháme levanduli tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy nestříháme do dřeva. Po odkvětu odstraňujeme květní stvoly (srpen).https://youtube.com/watch?v=CtUSB2Cg8N4%3Ffeature%3Doembed

Použití levandule v kuchyni

Levandulové květy se používají do voňavých džemů a vyrábí se z nich levandulový ocet. Je možné vyrobit si k pečení i levandulový cukr! Několik sušených levandulových květů vložíme přibližně na týden do pískového cukru ve sklenici. Levandule cukru dodá jemnou sladkou vůni. Pokud do cukru vložíme rozmělněné čerstvé květy, levandulová chuť bude výraznější. – Takovýto cukr se používá při pečení a do dezertů.

Levandulová zmrzlina – zkuste! Je velmi lahodná. Přidejte levanduli do čokoládové zmrzliny nebo čokoládové pěny.

Nasekané květy levandule přidáváme do rýže, do jehněčího a králičího masa, můžou být součástí marinád. Dobře se kombinuje s majoránkou, dobromyslí, petrželkou, rozmarýnem, saturejkou a tymiánem.

Účinky levandule

Levandulová silice je po chemické stránce velmi složitá – skládá se z více než 150 látek. Při vtírání do pokožky se velmi rychle vstřebává a v krvi ji lze zjistit již za 5 minut!

310eu

Již od dávných dob byla levandule užívána na podporu trávení, spaní, k uklidnění při úzkoztech a depresích. Pro svou schopnost zlepšit náladu byla levanule považována za antidepresivum.

 • Úzkostné stavy – mnohé studie prokazují, že levandulový olej má tišící a protikřečové účinky a zvyšuje i účinek jiných sedativ. Dokonce bylo zjištěno, že některé vůně, mezi něž patří i vůně levandule, zvyšují určitý druh mozkových vibrací, které jsou spojeny s relaxací. Proto pomáhá při léčbě neklidu a úzkostných stavů.
 • Nespavost – levandulová vůně má srovnatelné účinky jako léky na spaní! Dokonce spánek i více prohlubuje a tím je spánek i kvalitnější. Vyrobte si plátěný polštářek ze sušených levandulových květů!
 • Poranění – levandulový olej má účinky proti mikrobům – má desinfekční účinek na rány a podporuje jejich hojení. Použít lze i levandulový nálev na obklad a omývání.
 • Potíže s trávením – uvolňuje hladké svalstvo trávicího ústrojí, podoruje tvorbu žluči, tím zlepšuje trávení tuků. Působí i proti nadýmání.
 • Repelent proti hmyzu – již naše babičky používaly levanduli na odpuzování molů.

Nálev z levandulových květů

1-3 malé lžičky levandulových květu na jeden šálek vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a sceďte. Doporučená denní dávka je 3 šálky denně.

Na co si dát pozor

Když budete užívat levandulovou silici přímo na kůži a všimnete si podráždění nebo vyrážky, přestaňte ji používat. Pokud požijete několik kapek silice – nemělo by se nic stát, ovšem lžička by už je jedovatá, silice jsou koncentrované!

Víte, proč a jak krásná levandule pomáhá léčit tělo i duši?

14.6.2018

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia), jedna z nejkrásnějších a nejvoňavějších bylin vůbec, pomáhá léčit tělo i duši. Víte proč a jak? My vám to prozradíme a ještě přidáme recept na domácí levandulový olej! S touhle léčivkou se u nás ve volné přírodě jen tak nesetkáte, tak si ji musíte vypěstovat. Kromě toho, že vás bude těšit celé léto svou voňavou krásou, budete mít na dosah ruky skvělou léčivou bylinku.

Rozhodli jste se, že bez vlastní levandule už nikdy nebudete? Tak neváhejte a pusťte se do jejího pěstování na zahradě na záhonu nebo v nádobách na balkoně.

Levandule lékařská: jak se pěstuje

Mýdlová koule s levandulí: Voňavá dekorace do koupelnyČÍST ČLÁNEK

Vytrvalý polokeř 30 až 60 cm vysoký se silně rozvětveným stonkem pochází z východního Středomoří. Potřebuje slunné stanoviště a lehčí, nejlépe písčitou, propustnou půdu a dobré odvodnění. Levanduli se daří na vápenitých půdách, chcete-li tedy rostlinkám dopřát něco navíc, přihnojte je vápenatými hnojivy. Pokud hnojení vynecháte, rostliny si poradí samy. Mladé levandule zalévejte pravidelně, starším přiměřená zálivka prospěje, ale obejdou se bez ní. Levandule je potřeba pravidelně sestřihávat, a platí to i pro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihněte na jaře, podruhé po odkvětu, to je zhruba začátkem srpna. Po odkvětu rostlinku o jednu třetinu zkraťte, aby se dále rozrůstala. Levandule vždy zastřihujte tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy ne do dřeva. Odstřižené části můžete použít jako řízky nebo větší trsy můžete množit dělením. První dva roky roste levandule dost pomalu, pěkných a košatých rostlin se dočkáte čtvrtým rokem.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): rostliny na záhoně je potřeba pravidelně sestřihávat
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): rostliny na záhoně je potřeba pravidelně sestřihávat (Zdroj: istock.com)

Levandule lékařská: kdy a jak se sbírá a suší 

Sbírají a používají se především květy (ale stejně aromatické jsou i listy), které rozkvétají v červnu až červenci. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je za suchého slunečného počasí, kdy ale ještě nejsou všechna poupata plně rozvinutá. Na domácí sušení řežte nebo stříhejte celou nať s delšími stonky po svazcích. Vyvázané svazečky sušte zavěšené na suchém teplém místě. Usušenou levanduli si dejte do skříně, kde účinně ochrání oděvy proti molům. Správně usušené levandulové květy jsou jasně fialovomodré, příjemně kořenně voní a nahořkle chutnají.

Levandule lékařská: nejvhodnější doba pro sběr je za suchého slunečného počasí
Levandule lékařská: nejvhodnější doba pro sběr je za suchého slunečného počasí (Zdroj: istock.com)

Levandule lékařská: proč a jak pomáhá léčit

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) obsahuje mj. silice, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou, která je známá pro své protizánětlivé, protivirové a antiseptické účinky. Má také vysoký obsah tříslovin a terpenů, které působí antibakteriálně. Levandule má také mírně sedativní účinek, proto ji můžete vyzkoušet při nespavosti, nervozitě, splínu i stresu – klasikou je levandulový polštářek pro lepší spánek, kdy stačí malý polštář naplnit sušenou levandulí a dát do postele. Vlažný levandulový nálev zmírňuje svalové křeče a příznivě působí při revmatických onemocněních. Pomáhá při bolestivé menstruaci a bolestech hlavy, nechutenství a podrážděném žaludku. Zevně se levandule využívá při revmatických potížích a dně, pro zlepšení prokrvení, urychluje hojení ran a zabraňuje tvorbě jizev, blahodárně působí na nejrůznější kožní problémy a v neposlední dokáže ulevit od svědivých štípanců a kousanců od hmyzu. Na přípravu nálevu potřebujete 2 lžičky sušených nebo 3 lžičky čerstvých levandulových květů, které zalijte 250–300 ml vroucí vody. Nechte 5–7 minut vyluhovat. Pak sceďte a vlažný popíjejte po doušcích třikrát denně po jídle. Na koupele nebo obklady udělejte nálev z 6–8 lžic levandule a 1 litru vody, postup je stejný.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): vlažný levandulový nálev mj. zmírňuje svalové křeče
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): vlažný levandulový nálev mj. zmírňuje svalové křeče (Zdroj: istock.com)

Prima tip: domácí levandulový olej

Snítky rozkvetlé levandule (nebo sušené květy) vložte do sklenice a zalijte teplým olivovým olejem (musí být celé ponořené), uzavřete a dejte na chladné a tmavé místo. Nechte zhruba 4 týdny stát, každý den dobře protřepejte. Po měsíci sklenici otevřete, sceďte a levanduli ještě do oleje důkladně vymačkejte. Uskladněte v uzavíratelné skleněné lahvičce na tmavém a chladném místě. Léčivý levandulový olej regeneruje pokožku po opalování, uklidňuje svalové a nervové napětí. Pomáhá hojit popáleniny a drobná poranění. Má protizánětlivé účinky a používá se i při léčbě ekzémů a plísní. 

Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Petra Lyžičiarová Téma 11. března 2020 0

 • Domů / Zahrada / Květiny / Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Levandule patří k bezpochyby k nejoblíbenějším bylinkám. Má svou charakteristickou vůni a kromě toho, že vám zkrášlí vaši zahrádku, pokud si nasadíte levanduli lékařskou, pomůže vám s více zdravotními problémy.

Pokud vás tato rostlinka zajímá a chcete se dozvědět více o tom, jaké druhy vlastně existují, a jaké má účinky a využití, přečtěte si náš článek. Najdete v něm i skvělé tipy na levandulové recepty.

Levandule – navigace v článku

Levandule

KDE SE VZALA LEVANDULE?

Levandule provází lidstvo již několik tisíc let a využívali ji již staří Egypťané, kteří používali tuto rostlinku nejen v kosmetice a při výrobě parfémů, ale i při balzamování mrtvých. Původ má v oblasti Středomoří, Středního Východu a Indie. Hojně ji používali i staří Řekové a ti ji nazývali Nardus podle syrského města Naarda. Zajímavostí je, že právě v Řecku patřila k posvátným bylinám.

LEVANDULE V ŘÍMĚ

Název, jakým je tato rostlinka dnes nazývána – tedy levandule, pochází z latinského slova lavare, což znamená mýt se. Právě Římané používali levanduli na voňavé lázně a její aroma využívali i v posteli a levandulovou esenci aplikovali na tělo, vlasy i oblečení. No a také ji využívali pro její léčivé vlastnosti, přičemž patřily k prvním objevitelem její zdravotních účinků. V Římě se začala levandule využívat například i na osvěžování oblečení, používali ji při bolestech hlavy, problémech s trávením, ale i při kožních problémech a využívali i její protizánětlivé a hmyz odpuzující účinky.

ZNOVUZROZENÍ V ANGLII

Během středověkých časů se utáhlo pěstování levandule hlavně za zdi klášterů, přičemž jakési znovuzrození této bylinky přišlo až v Anglii za vlády Tudorovců, kdy se například začal nábytek natírat směsí levandule a včelího vosku. Za vlády Anglické královny Alžběty I. se levandule pěstovala ve velkém v blízkosti prádelen, no a údajně ji i samotná královna používala při bolestech hlavy a také prý používala levandulový parfém. Později se tato bylina začala přidávat do mýdel.historie levandule

Používání levandule má bohatou historii

RENESANCE V PRAVÉM SMYSLU SLOVA

V 16. století se ve Francii levandule využívala ve velké míře na boj s různými infekcemi a údajně ji výrobci rukaviček používali na navonění rukaviček, což mělo sloužit jako prevence proti nákaze cholerou. Později, v 17. století se začalo o jejích účincích podrobně psát v různých herbářích a bylinkáři jí věnovali velkou pozornost. Během období velké morové nákazy lidé věřili, že je před mořem může levandule ochránit, a tak se z ní stala drahá komodita.

MILOVALA JI I KRÁLOVNA VIKTORIE

Královna Viktorie vůni levandule údajně zbožňovala a v oblibě ji měli i její dvorní dámy. Ze sušené levandule se vyráběly sáčky, které se používaly do skříní, ale používala se také na mytí stěn a nábytku. Kromě toho našla levandule využití jako repelent, parfém, přidávala se do mýdla a využívala se i jako domácí medicína. Právě během Viktoriánského období v Londýnském předměstí Mitcham začal ve velkém produkovat levandulový olej a anglické výrobky z levandule se staly známé po celém světě.Využití levandule

Využití je různé

OBLÍBENÁ I V MODERNÍ ÉŘE

Rostlinka s charakteristickými fialovými kvítky se oblibě těší dodnes. Jeden ze zakladatelů moderní aromaterapie Rene Gattefosse prokázal, že levandule je skutečně léčivá a protizánětlivá. Během práce v laboratoři se popálil na hlavě a na popáleniny používal pouze olej z levandule. Rána se mu rychle zahojila, nevznikla žádná infekce a dokonce mu ani nezůstaly jizvy. A tak našla levandule své využití i během první světové války, kdy ji používali na léčivé obklady na rány vojáků.

Dnes se levandule využívá hlavně při problémech s nespavostí, depresemi, úzkostmi a stresem. Také se používá při bolestech hlavy, únavě a vyčerpání. K tomu, jaké různé má levandule využití se však v našem článku ještě dostaneme.

DRUHY LEVANDULE

Z historie přejděme trošku k botanice a podívejme se na levanduli z trošku odbornějšího pohledu. Levandule je rod rostlin, které patří do čeledi Hluchavkovitých, přičemž u nás se nejčastěji setkáte s druhem Lavandula Angustifolia, tedy s levandulí lékařskou. Druhů je několik desítek, přičemž ne každá z nich má typické fialové květy, ale najdete i růžové či bílé levandule. Co se týče vzrůstu, jde o polokríky, které jsou vysoké 40 až 70 cm. Pojďme se detailněji podívat na nejčastěji se vyskytující druhy této voňavé bylinky.

LAVANDULA ANGUSTIFOLIA (LEVANDULE ÚZKOLISTÁ)

Známá je také jako levandule lékařská či Anglická, ačkoli její domovem je Středomoří. Barva květů je různá – mohou být tmavomodré, fialové, purpurové, i růžové či bílé. Její vůně je velmi pronikavá a s oblibou si ji lidé vysazují do květinových i bylinkových záhonů. Má dekorační funkci, ale zároveň odpuzuje hmyz a má své využití i na různé zdravotní problémy.levandule lékařská

levandule lékařská

LAVANDULA DANTE (FRANCOUZSKÁ LEVANDULE)

Přestože se tento druh levandule nazývá Francouzská, svůj původ má ve Španělsku. Její listy jsou šedozelené a mají vroubkované okraje. Její vůně ve srovnání s levandulí lékařskou není tak výrazná, a tak se využívá více než okrasná rostlina.Francouzská levandule

Francouzská levandule

LAVANDULA STOECHAS (ŠPANĚLSKÁ LEVANDULE)

Tento typ levandule je také spíše vhodný pro okrasné využití, přičemž výrazně voňavé květy jsou uloženy na vrcholu stonku a připomínají ananas.

španělská levandule

VYUŽITÍ LEVANDULE

Léčivou rostlinu, která má takové široké využití a těší se takové velké oblibě jako právě levandule, bychom asi hledali jen těžko. Můžete ji totiž využít v kuchyni, ale i pro farmaceutické účely, případně ji můžete použít k provonění šatníku či skříně. 

LEVANDULE V KUCHYNI

Sladká a příjemná vůně dělá z levandule oblíbenou kuchyňskou bylinku, která je vhodná například na ozvláštnění omáček, salátů, ale i těstovin, dresinků, ale především se výborné hodí k různým dezertům.  Vysušené květy levandule jsou také vhodné i jako dekorace zákusků a dortíků, no a výborně ladí s čokoládovými dezerty. Zajímavé je použití květů levandule na okořenění sklenice se šampaňským.levandulový dezert

Levandule se výborně hodí k sladkým dezertům

Levandulový cukr

Zajímavým tipem je výroba levandulového cukru. Postup spočívá v tom, že květy levandule dáte na 2 týdny do nádoby s cukrem. Během této doby se z ní uvolní esenciální oleje a aromata, které cukr nádherně provoní.levandulový čaj

Levandulový čaj se postará o klidný spánek

Levandulový čaj

Levandulový čaj je chutný a voňavý a navíc má zklidňující účinky. 1 lžičku sušené či čerstvé levandule zalijte horkou vodou a louhujte 10 minut. Pomůže i při bolestech hlavy či bolestivé menstruaci.

Levandulový sirup

Na výrobu levandulového sirupu budete potřebovat 500 g větviček, které opláchnete a dáte do hrnce s asi litrem vody. Následně přidejte 3 celé skořice a stejný počet pokrájených citronů. Přiveďte k varu a vařte asi 15 minut. Následně nechte louhovat 24 hodin a potom sceďte. Přidejte za stálého míchání kilo třtinového cukru a vařte do požadované hustoty. Připraven sirup nalijte do umytých skleněných lahví. Můžete jej použít na ochucení dezertů i čaje.

FARMACEUTICKÉ VYUŽITÍ

Nejvhodnější jsou pro farmaceutické použití květy, které nasbíráte od poloviny června do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhněte pupeny kvítků, ale můžete také odstřihnout celé kvetonosné stopky i nať. Vhodný je poměr květů a natě 5:1. Pokud si chcete levanduli nasušit, ideální je teplota 35 stupňů.

Vysušenou levanduli můžete využít různé:

 • čaj / zápar – 1,5 g sušené levandule zalijte horkou vodou a louhujte 5 až 10 minut
 • zápar na venkovní použití – 12 g květu zalijte litrem vroucí vody a přidejte do uklidňujícího koupele, který pomůže proti stresu i revmatu
 • inhalace – zápar připravíte stejně, jako při venkovním použití. Napařování pomůže při chřipce, angíně i zánětu průdušek.
 • odvar na kloktání při problémech v ústní dutině – připravte si silný výluh tak, že 3 g sušené levandule zalijete horkou vodou a budete louhovat 5 až 10 minut

Levandulový olej si můžete vyrobit i doma

Levandulový olej má velmi široké využití a lze jej použít například při revmatismu, ale i vykloubeninách, vymknutí či úrazech, ale i natržených svalech, zánětech nervů, ale i při migréně a bolestech hlavy, či na uvolnění po náročném a stresujícím dni.

Pokud si chcete levandulový olej vyrobit doma, máme pro vás jednoduchý tip, jak na to:

Sušené květiny levandule dejte do uzavíratelného skleněného poháru a zalijte je olivovým nebo jiným neutrálním olejem. Protřepejte a položte pohár na slunné místo, kde ho necháte alespoň 6 týdnů. Pak už jen přeceďte přes gázu a levandulový olej je připraven k použití. (zdroj)

Z levandule se vyrábějí i různé tinktury na vnější a vnitřní použití a velmi oblíbený je i esenciální olej, který se může aplikovat přímo na pokožku a výborně působí při bolestech hlavy. Samozřejmě, využívá se i v rámci aromaterapie.

DALŠÍ VYUŽITÍ

Jak jsme již zmínili vícekrát, levandule je výborným odpuzovačem hmyzu. Pokud nechcete, aby se do vašeho šatníku dostaly moly, doporučujeme do něj pověsit si sáček se sušenou levandulí.

Vhodné je také potřít si zápěstí a krk čistým esenciálním olejem z levandule během pobytu v přírodě. Vyhnete se tak obtížnému hmyzu. Sáček se sušenou levandulí si také můžete uložit pod polštář, bude se vám lépe usínat.

ÚČINKY LEVANDULE

Tato léčivá rostlina obsahuje třísloviny, silice a terpeny a má využití při mnoha zdravotních potížích, ale stejně dobře se využívá i pro kosmetické účely. Podívejme se tedy, při jakých zdravotních problémech můžete sáhnout po levanduli a na co všechno příznivě ovlivňuje:

 • na uklidnění
 • při migréně
 • bolestech hlavy
 • snižuje pocit úzkosti, nervozity, napětí
 • při depresi
 • podpůrná léčba při angíně i chřipce
 • podporuje hojení popálenin
 • pomáhá při ekzémech, vyrážkách, lupénce
 • na masáže
 • má protizánětlivé účinky
 • regeneruje pokožku i po spálení sluncem
 • zmírňuje alergické reakce
 • podpůrná léčba při nespavosti
 • podporuje trávení
 • při plynatosti, zácpě
 • na problémy v ústní dutině
 • revma, dna
 • regeneruje pleť

Vhodným prostředkem k odstranění nervozity a napětí je levandulový koupel. Ten pomůže i při nespavosti, ale i kožních onemocněních, ale stejně je vhodný i při revmatismu a dně či bolestech kloubů. Koupel si můžete připravit například ze silného výluhu, ale i z levandulové soli, kterou si snadno vyrobíte doma.

Budete potřebovat pouze hrubozrnnou sůl a čerstvé levandulové květiny. Do skleněné nádoby jejich střídavě navrstvíme a necháte měsíc odstát. Pak můžete používat na příjemný koupel.

Výsledek obrázku pro Druhy levandule
Výsledek obrázku pro Druhy levandule
Výsledek obrázku pro Druhy levandule
Výsledek obrázku pro Druhy levandule

Zobrazit všeLevandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

 • Lavandula Angustifolia (levandule úzkolistá)
 • Lavandula Dante (Francouzská levandule)
 • Lavandula Stoechas (Španělská levandule)

Levandule: Druhy, pěstování, množení a využití

Levandule

5/5(2votes)

Nenápadná rostlina s fialovomodrými kvítky, kterou pro její léčivé účinky s oblibou sbírali a pěstovali už naši předkové.

Své místo má nejen na louce a v zahradě, ale i v kuchyni, lékařství či kosmetice.

Řeč je o levanduli lékařské (Lavandula angustifolia Mill.) – “Šedé myšce” mezi rostlinami, kterou se vyplatí pěstovat tak pro krásu a potěšení, tak pro užitek.

Levandule je vytrvalý, příjemně aromatický a velmi rozvětvený polokeř.

Pokud se ptáte kdy levandule kvete, máme odpověď.

Levandule kvete od června do srpna.

Dorůstá výšky většinou 40 až 70 cm. Pochází z jižní Evropy. Můžeme ji najít například v Řecku, Dalmácii, Španělsku či ve Francii.

Rod má mnoho druhů a kultivarů, které se od sebe odlišují vzhledem i barvou květů. Je to teplomilná rostlina, proto se jí daří pouze na slunných stanovištích chráněných před severními větry.

Během tuhé zimy je třeba ji zakrýt, aby jí nezamrzly kořeny. Libuje lehčí, dobře propustnou humózní půdu.

Obsah článku [Skrýt obsah]

Výsev levandule

Levandulové semeno vyséváme v únoru až v březnu do bedniček naplněných pařeništních zeminou, navrch nasypeme písek a jemně přitlačíme.

Dáme je do skleníku s teplotou 17 až 20 °C a podle potřeby zavlažujeme. Když rostlinky vyklíčí, přesadíme je do rašelino zeminových balíčků tak, aby se dobře zakořenily.

V tomto období jsou mladé rostliny citlivé na mráz. V druhé polovině dubna je začneme přes den postupně otužovat. Pár dní před výsadbou je necháme venku i přes noc.

Do půdy je vysazujeme po patnáctém květnu. Ve velmi teplých a slunných oblastech můžeme vyzkoušet setbu přímo na stanoviště.

Nešlechtěné druhy vyséváme koncem léta nebo na podzim. Semena vyklíčí přibližně o čtrnáct až třicet dní a klíčivost si udrží dva až tři roky.

Množení levandule probíhá na podzim nebo na jaře můžeme rostlinu množit pomocí stonkových řízků (dlouhých deset až dvacet centimetrů) nebo dělením a zasypání.

Odřezky z jednoletých výhonků by měli mít délku čtyři až šest centimetrů. Jelikož musí mít část starého dřeva, seřízneme jejich těsně pod listem.

Odřezané stonky zapíchneme v pařeništi do jemné zeminy smíchané s pískem ve vzdálenosti 5 × 5 cm. Zaléváme je jen mírně.

O patnáct až dvacet dní se začnou zakořeňovat.

Péče je třeba věnovat i půdě, kterou na podzim hluboce zryjeme spolu s dobře proleželou kompostem. Před výsadbou ji mírně přihnojíme NPK.

Rostliny bychom měli hnojit před okopáváním každý rok na jaře, čtyřleté přihnojujeme kompostem.

Levandule

Ochrana proti škůdcům

Na rostlinách levandule se škůdci vyskytnou zřídka. Mohou je však napadnout housenky nebo houba Septoria levadulae. Tehdy je nutné hned aplikovat vhodné postřiky. Ještě předtím květiny ostříháme.

Se sběrem počkáme, až uplyne ochranná lhůta po chemickém ošetření.

Použití levandule

Farmaceutické účely

Pro farmaceutické účely sbíráme květy levandule od poloviny června až do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhneme ne zcela rozkvetlé květiny, můžeme odstřihnout i celé květonosné bezlisté stopky, případně i nať.

Sběr lze dělat vícekrát, protože květy se rozvíjejí postupně. Ideální teplota na sušení je do 35 °C. Správný poměr květů a natě je pět ku jedné.

Usušený květ aromaticky voní a má hořkou chuť.

Jak fytofarmakum levanduli řadíme do skupiny sedativ a derivancií. Zápar z květů připravíme z 1,5 g sušených květů, Macerujte pět až deset minut (čajová lžička je 0,8 g).

Účinnost květů lze srovnat s natí meduňky. Pro venkovní použití se dělá zápar z 12 g květů na litr vroucí vody, který se přidává do koupele jako antirevmatikum, na zklidnění, proti únavě a depresi.

Inhalace urychlují léčení katarů průdušek, chřipky, angíny a bronchitidy. Silný odvar nebo tinktura jsou dobré jako kloktadlo, čistí drobné vřídky v dutině ústní, uvolňují koktání a ochrnutí jazyka.

Velmi se cení levandulový olej (čerstvě posekané květy se macerují šest až osm týdnů v olivovém oleji), který se vtírá do pokožky na bolavá místa.

Pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeninách, natržených svalech, zánětech nervů, migréně a může se užívat i v teplém čaji (deset kapek na lžičce).

Při nevhodné kombinaci s jinými léky může mít nežádoucí účinky, jako jsou například zácpa, euforie, kašel, nevolnost, zvracení, zúžení zornic, kožní záněty.

Interakce – spolupůsobení se zjistilo i při současné aplikaci narkotik, sedativ, hypnotik, benzodiazepinů či alkoholu.

Přípravky z levandule lékařské by neměly užívat těhotné a kojící ženy, protože silice je relativně toxická. Silice z levandule je oblíbená i v kosmetice.

Jedna kapka na spánky odstraní bolesti hlavy (větší dávky dráždí pokožku). Pomáhá i při celulitidě (ztvrdnutí kůže podkožního vaziva).

Kuchyně

V kuchyni má levandule také své místo. Květiny aromatizovány džemy či cukr. Připravuje se z nich i levandulový ocet, který se přidává do salátů a omáček.

Šatník

Kromě toho levandule svou vůní osvěží váš šatník a účinně ochrání prádlo proti molům. Levandule v plátěném pytlíku a položená vedle polštáře nebo pod ním vám zaručí klidný spánek.