BLOG

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Ćuma Bungalovi "Eko-Život Stara... - Ćuma Bungalovi "Eko-Život Stara Majevica" | Facebook

Všechno, co jste chtěly vědět o menstruačním kalíšku, ale bály jste se zeptat!

 9.9.2020  RodinaZdraví

Entomofágie – jaké jsou výhody a rizika pěstování hmyzu pro potravinářské účely

 4.9.2020  PřírodaZdraví

5 dní barevného detoxu aneb vylaďte se do pohody

 17.6.2020  ReceptyZdraví

Nekupujte tekuté mýdlo v plastu – jednoduše si vyrobte vlastní

 16.6.2020  DomácnostEkovýrobky

Silikonová víčka – alternativa potravinářské fólie

 15.5.2020  Domácnost

Ekologické nádoby a obaly – nové trendy

 13.4.2020  Ekovýrobky

Bojujete s plasty? Zkuste bezobalové obchody!

 11.2.2020  Domácnost

ekozivot Instagram posts - Gramho.com

Vegan village v Izraeli vás přesvědčí, že maso možná není až tak zdravé

 10.2.2020  Domácnost

Jak na zero waste život?

 28.1.2020  Domácnost

Vermikompostér – budoucnost rozložitelných odpadů

 9.12.2019  Příroda

Proč je dobré vyměnit opalovací krém z drogerie za ten přírodní

 1.7.2019  Ekovýrobky

Jak šetřit s vodou?

 7.5.2019  Domácnost

Vyzkoušejte jarní detox pomocí kopřivy

 3.5.2019  Zdraví

Lichořeřišnice: kvetoucí přírodní antibiotikum

 3.5.2019  Zdraví

ekozivot Instagram posts (photos and videos) - Picuki.com

Ekologické igelitky šetří planetu

 3.5.2019  Ekovýrobky

Národní parky jsou nejkrásnější místa v Česku. Víte, jak se zde máte, respektive nemáte chovat?

 3.5.2019  Příroda

Kompostování a jeho výhody

 25.4.2019  Příroda

Každý sáček se počítá

 25.4.2019  Příroda

Kam s „baterkou“?

 11.2.2019  Domácnost

Buďte IN! Žijte ekologicky díky vermikompostéru!

 6.2.2019  Domácnost

Bioplast aneb kouzlo kyseliny polymléčné – změní svět plastů?

 26.1.2019  Příroda

5 způsobů jak šetřit přírodu i peníze

 26.1.2019  Příroda

Ćuma Bungalovi "Eko-Život Stara Majevica" - Hlavní stránka | Facebook

Třídění domácího odpadu – jak na to?

 8.1.2019  Příroda

Tipy na ekologický úklid – aneb co zvládnete sami doma!

 8.1.2018  Domácnost

Zabalte si svačinu ekologicky do obalů EcoEasy Wrap

 23.5.2017  Ekovýrobky

Soutěž o sadu spořičů vody Watersavers

 7.2.2017  Domácnost

Proč si namlít celozrnnou mouku pomocí domácího mlýnku

 30.1.2017  Zdraví

4 tipy na neobyčejné ekologické lahve na vodu

 18.9.2016  Ekovýrobky

Zdravé spaní bez chemie

 12.5.2016  Zdraví

Úspora vody v domácnosti? S perlátory Watersavers až o 70 %

 5.9.2015  Ekovýrobky

Není olej jako olej aneb rafinovaný nebo lisovaný za studena?

 8.7.2015  Příroda

Box of nature – nová krabička plná přírodních produktů

 7.2.2014  Příroda

Nábytek z palet – DIY návod

Eko život - Galerie

 13.7.2013  Příroda

Tip na výlet: Valašská dědina v Rožnově pod Radhoštěm

 7.5.2013  Příroda

Jarní úklid domácnosti bez chemie

 23.3.2013  Domácnost

Mýdlový sliz bez vody

 28.2.2013  Domácnost

Jaké bývaly Vánoce dřív?

 22.12.2012  Příroda

Noste svačiny v eko obalech

 12.11.2012  Ekovýrobky

O obalech bez obalu

 6.9.2012  Příroda

RECEPT: Což takhle dát si kopřivový „špenát“

 26.4.2012  Recepty

Týden opravdových plen

 15.4.2012  Příroda

Můj eko život / Kolik dárků koupit aneb Vánoce bez konzumu - YouTube

Bambus – materiál 21. století

 27.3.2012  Příroda

Ekologicky i ekonomicky

 22.1.2012  Příroda

Vánoční nákupy bez igelitek

 1.12.2011  Příroda

Praní kojeneckého prádla

 6.11.2011  Rodina

Do boje s potravinovými moly

 8.10.2011  Domácnost

RECEPTY: Cuketa na šest způsobů

 7.9.2011  Recepty

Jedlá soda – eko čistící prostředek

 5.9.2011  Domácnost

RECEPT: Bezinková šťáva

 14.8.2011  Recepty

Proti mravencům v bytě bez chemie

 30.7.2011  Ekovýrobky

Prací prášek z mýdlových ořechů – výhody a nevýhody?

 7.6.2011  Ekovýrobky

Květ černého bezu – pro zdraví i do kuchyně

 6.5.2011  Zdraví

Ćuma Bungalovi "Eko-Život Stara... - Ćuma Bungalovi "Eko-Život Stara Majevica" | Facebook

RECEPT: Polévka z dýně Hokkaido

 30.4.2011  Recepty

Zásady ekologického praní

 23.4.2011  Domácnost

Neplýtváme a neznečišťujeme, následujte nás! Mladičké youtuberky natáčejí videonávody na ekoživot. Dostaly za to cenu a za pochodu se učí, jak osvětou nepopudit

 autor: Jitka Polanská

Elišce Víravové je patnáct a její sestře Anně teprve třináct. Už před necelými dvěma lety začaly dávat na YouTube krátká videa, v nichž názorně ukazují, jak šetřit vodou a udržet ji na zahradě, radí nakupovat bez obalu a v second handu a vyhýbat se PET lahvím velkým obloukem. Všechny “eko” vychytávky, o kterých mluví, samy žijí. Toto snažení jim letos vyneslo prestižní cenu Josefa Vavrouška za osvětu mezi vrstevníky. Jaký ale volit tón, aby na to vrstevníci slyšeli?

Eliška a Anička Víravovy mají toto léto ještě méně volného času než obvykle. Kromě pobytů na různých táborech a soustředěních rozdávají od poloviny července rozhovory pro média. A počet odběratelů jejich YouTube kanálu díky publicitě hned poskočil. Sestry v akci za záchranu života, jak si říkají, jich teď mají za měsíc o dvě stě více a jsou aktuálně na sedmi stech.

Novináři se dívkám ozývají, protože 16. července převzaly v senátu prestižní Cenu Josefa Vavrouška “za osvětu v oblasti ochrany životního prostředí mezi vrstevníky”. Zvítězily v kategorii “Eko zásek roku pro mladé, kteří dospěli maximálně do Kristových let”.  Do těch jim ještě dost let chybí.

“Holky znám od jejich pěti a sedmi, jezdí na přírodovědně ekologické tábory, které organizujeme,” říká Milada Dobiášová, lektorka ze Střediska ekologické výchovy SEVER. Právě ona Elišku s Aničkou na cenu nominovala. “Říkala jsem si, že s oceněním by jejich snažení mohlo mít větší dosah. Snad to byl dobrý nápad, přihlásit je. Doufám, že mediální pozornost a tlak, který s tím souvisí, ustojí,” říká.

Všechno si dělají samy

Sestry jsou jako jeden muž, sehrané, odhodlané a samostatné. Porota podle jejího člena Jiřího Kulicha ocenila právě jejich autonomii, a také spontánnost a osobní nasazení. Byť podle něj někteří porotci poukazovali na to, že jsou na cenu ještě příliš mladé a mohlo by se počkat. „Přesto dívky patřily mezi jasné favority ocenění,“ říká Jiří Kulich, sám laureát ceny v roce 2004. V pochvalném projevu při předávání ceny se zdůrazňuje, že tyto dvě akční sestry „nakupují a spotřebovávají ekologicky šetrně, bezobalově a udržitelně, ale také budují tůně, obnovují přirozené lesy, vystupují na veřejných shromážděních i učitelských seminářích…“

"Na výlet si můžete vzít vlastní láhev a vodu do ní si nechat dočepovat v hospodě," říkají Sestry v akci. PET lahve je vyloženě štvou, jsou nejen zbytečné, ale velmi škodlivé. Na světě se hromadí haldy odpadků. Hodně jich končí v oecánech. Příroda se dusí.
“Na výlet si můžete vzít vlastní láhev a vodu do ní si nechat dočepovat v hospodě,” říkají Sestry v akci. PET lahve je vyloženě štvou. FOTO: Zuzana Slámová, archív Nadace Partnerství.

Videa, kterými k podobné činnosti lákají další adepty, si dívky samy točí na mobil, používají k tomu stativ nebo selfie tyč. Za peníze, které jim cena přinesla, si chtějí koupit kameru, žádné „hovadinky“. Jsou to tak trochu jiné youtuberky: online svět spíš využívají, než že by jím žily. Mají účty na Instagramu i Facebooku a věří v sílu sociálních sítí, ale působí, jako by přišly z dob, kdy se vše recyklovalo přirozeně a nic chemického ani neexistovalo. Natož mobily.

Obrazně řečeno, hezky by zapadly do bestselleru Boženy Němcové. Způsobně by v něm mohly sedět u nohou babičky na Starém Bělidle a naslouchat jejím moudrým slovům o tom, že chlebem se neplýtvá a že dobrá hospodyňka pro pírko přes plot skočí. S tím rozdílem, že by k tomu měly taky co říct. Možná by babičku i v lecčems překonaly.

Dělat něco nestačí, je třeba komunikovat

Eliška s Aničkou se toho hodně naučily od maminky. Ta je odmala vede k lásce k přírodě, lesům a zvířatům, k ohleduplnosti a šetření zdroji. Už jako malá děcka měly doma hlídky na vodu a elektřinu, zda někde nekape nebo se nesvítí zbytečně. „Ale některé věci jsme přinesly do domácnosti až my, třeba kyblíkový systém v koupelně, kterým šetříme pitnou vodu,“ říká Eliška. Systém je možno zhlédnout na jednom z videí. Princip je nenechat zbytečně odtékat pitnou vodu do kanalizace, když se s ní dá zalévat na zahradě.

(Vybírat ze zašpuntované vany po troškách kyblíkem vodu po sprchování je ale dost radikální úsporné opatření, které jen tak někdo nepřevezme. V repertoáru sester jsou i daleko schůdnější tipy a triky, které může opravdu dělat každý. Stačí na to myslet.)

Na druhou stranu jsou ale Eliška a Anička typickými dětmi své doby. Vědí, že něco dělat je dnes málo. Dělání je třeba znásobit tím, že o tom, co děláme, taky komunikujeme.

Anička by si možná jako dospělá chtěla pořídit farmu a na ní poskytnout útočiště zvířatům zachráněným z velkochovů. Nevadí, že se tam všechna nevejdou. „Stačí jich zachránit třeba deset, ale říct o tom dalším lidem. Tak se i ostatní dozví, jak je to ve velkochovech špatné, a díky tomu nakonec člověk zachrání zvířat daleko víc,“ vysvětluje Eliška.

Idylický život na vsi

Sestry vyrůstají s maminkou v bytovce na okraji Hradce Králové. Za domem je zahrádka a do přírody malý kousek.

„Určitě jsem byla překvapená, o ceně jsem před tím nevěděla, přiznám se, ale teď jsem zjistila, že to je velmi významné ocenění v oblasti ekologie, a hrdost na holky je opravdu veliká,“ říká jejich usměvavá maminka Iva Víravová. Z toho, co říká dále, je jasné, že vztah k přírodě má v rodině své kořeny, není to nic, co by Eliška s Aničkou pochytily na demonstracích Fridays for Future. Kam tedy taky chodí. („Něco takto sdělíme městu a potkáme se s lidmi, kterým to taky není jedno. Můžeme navázat kontakty.“)

Lásku k přírodě holkám předala jejich maminka. FOTO: Jitka Polanská
Lásku k přírodě holkám předala jejich maminka. FOTO: Jitka Polanská

„Jako dítě jsem milovala život s babičkou v její roubence. Měla králíčky, kůzlátka, ochočovala jsem slepice, chodily jsme do lesa. To se mi líbilo daleko víc než moderní život mých rodičů. Holky mě často prosí, ať jim o tom povídám,“ vypráví paní Víravová. „To, co jsem žila v dětství, ve mně zůstalo hluboko a teď to s radostí znovu s nimi prožívám, i když jsem mezi tím měla ´moderní´ pauzu, chodila do práce, která s ekologií neměla nic společného, i párkrát letěla letadlem jen tak.“

Z bývalé ekonomky, která se živila obchodní činností, je dnes výživová poradkyně, navíc pomáhá kamarádkám v bezobalovém obchodě. „To je pro mě velmi naplňující,“ říká Iva Víravová. Peněz rodina nemá moc, ale šetrnost a skromnost nevidí jako újmu, spíš jako cestu k dobrému pocitu a ke štěstí.

Přebytek, to mi tedy dost vadí

Víravovi patří ke skupině lidí s alternativním životním stylem, který zahrnuje spotřebu místních potravin, omezení konzumace masa i létání letadlem. Život bez chemie, úspornost a recyklaci. Rozhodně se nezastavují u toho, že vytřídí odpad. Perou v sodě (ale s hoblinkami přírodního mýdla, aby to vonělo) a i zubní pastu mají pouze přírodní. Proto se vodou, kterou si po čištění zubů vykloktají, dá zalévat.

„Jsem obklopená lidmi, kteří to mají podobně, ale když ze své bubliny vystoupím, vidím, že nás je zatím málo a co mně připadá normální, jiné ani nenapadne,” říká maminka Sester v akci. “Takže máme ještě hodně práce,“ dodává. Prací myslí osvětu. „To je velmi důležité. Nechci si jen dobře žít mezi svými, ale také ukazovat dalším lidem, že by to mohlo být jinak. Mám radost, když se to uchytí dál. A jsem opravdu ráda, že se holky nebojí točit videa a šířit to. Do toho já bych se musela nutit.“

Co je podle ní největší problém současného většinového životního stylu? „Žijeme v přebytku a nevážíme si věcí, jídla, zvířat a ani lidí. Přebytek a neúcta. Když vidím ty přeplněné kontejnery! To vše si lidé museli nejdřív koupit, a pak to vyhodili. Možná něco málo spotřebovali. Vyčerpáváme zdroje. Pořád něco vyrábíme, prodáváme za málo peněz a pak vyhazujeme. To mi opravdu vadí.“

Aby to nebylo mentorování

FOTO: screenshot z Facebooku
FOTO: Screenshot z Facebooku

Odpady, odpadky a plýtvání leží na srdci i jejím dcerám, zmiňují to na prvním místě nešvarů dnešní doby. „Je obrovský nedostatek pitné vody, a přesto jsou tu lidé, kteří s ní dál vesele plýtvají,“ říká Anička na jednom z videí z loňského roku, a vzápětí sestry naléhavě mluví o tom, že mají strach, co s námi všemi bude. A tady u člověka znalého základů komunikace zasvítí kontrolka. Sarkasmus a výčitky nemají lidé rádi. Povýšenost nad publikem by mohla tuhle osvětovou misi torpédovat. Nehledě na to, že by sestrám mohla kazit život. To si jejich dospělé okolí dobře uvědomuje. „Snažení děvčat je třeba usměrňovat, a my se s nimi o tom hodně bavíme,“ říká Milada Dobiášová a v tomto ohledu chválí i maminku. „Ušly kus cesty, aby pochopily, že každý má svou hranici někde jinde a je to třeba respektovat,“ říká.

Eliška na otázku, jestli se na ty, kteří nežijí jako ona, zlobí, odpovídá s určitým sebezapřením: “Někteří k tomu, jak žít ohleduplně, ještě nedospěli. Nedělají to, tak to prostě nedělají. My to respektujeme.” A Anička dodává: „Můžeme jim napomoci, aby si všimli, že jde věci dělat jinak. Lidé si často ani neuvědomují, proč něco dělají, a když jim to řekneme, tak se zarazí a dojde jim to.“

Určitou příměs “mentorování” ve videích vidí i Jiří Kulich. Jeho jméno je mezi ekology, či moderněji environmentalisty, pojem, cenu dostal právě za desítky let promyšlených aktivit na poli environmentální výchovy (které říká postaru ekologická).  Má za sebou stovky seminářů pro pedagogy i školáky a ví, že mezi osvětou a aktivismem je tenká, ale existující hranice. Osvěta je podle něj účinná, když sází na  trpělivost, otevřenost, dialog a evoluci. „Děti se nás ve školách ptají na různé věci, jako edukátoři jsme zvyklí na kontakt s lidmi, kteří žijí jinak než my.“

Prázdniny plné práce

Od září Eliška půjde na lesnickou akademii, na obor ekologie a životní prostředí. Teď jsou ale ještě prázdniny, které ovšem už netráví tak jako mamka – u babičky, v nestrukturovaném bezčasí. „Chtěly bychom jet za pratetou a strýcem na jejich chaloupku, ale nemůžeme na to najít žádný čas, pořád něco děláme!“ říkají sestry. Cena Josefa Vavrouška jejich životy jistě naplní další dospěláckou činností. „Chtěly bychom dělat rozhovory s těmi dalšími laureáty, například,“ prozrazují své plány. „Možná takto přijdou o kus bezstarostného dětství,“ zamýšlí se Milada Dobiášová. „Ale je to to, co chtějí a už roky k tomu cílevědomě směřovaly.“

Mirka Dušína holky neznají, foglarovky nečtou, spíš fantasy a knížky o magii („Sama příroda je magická,“ říká Eliška). Takže ani nevědí, proč se na to novinář ptá. V každém případě jejich veřejné angažmá může povzbudit všechny další správňáky a správňačky, aby se nebáli projevit a být sami sebou. Budou se ale muset vyrovnat i s posměšky. „Mí vrstevníci to většinou moc nechápou,“ říká Eliška. „Žijou v jiném světě, světě populární hudby, populárního oblečení… povrchních věcí. Nechápou, že my chceme pomáhat, přijde jim to divný.“

Což mimochodem prozrazuje, že cestu ke svému publiku, k vrstevníkům jiným než jsou ony, Sestry v akci teprve hledají. Záměr je čistý, teď ještě aby doputoval k uším a hlavně srdcím adresátů.

A tady jsou jejich tipy na “eko” prázdniny.

V postranním panelu nebyly nalezeny žádné widgety!

Latkove pleny Bamboolik

ŘEŠÍM

Ekoživot: látkové pleny

16 ledna, 2020

Latkove pleny Bamboolik

Poprvé naživo jsem látkové plenky v moderním pojetí spatřila na babyshower u Elišky, když čekala Eliáše, což už bude kolem šesti let nazpět.

Samozřejmě si z dětství pamatuji klasické mušelínové čtverce, které ležely namočené v kýbli v koupelně, k tomu bych se ale už neuchýlila, i kdyby to byl ten nejvíc eko skutek pro planetu.

Že budeme používat moderní látkové plenky, jsem se rozhodla ještě v těhotenství. Předtím jsem několik let měla šanci pozorovat, jak s nimi experimentují některé kamarádky z Ústí, a nejvíc mě přesvědčilo to, že jedna z nich se pro ně tak nadchla, že pro firmu Bamboolik začala pracovat jako látková poradkyně a šíří osvětu dál – její profilsi dokonce můžete prostudovat!

Co mě třeba hned z počátku mile překvapilo, byl přístup mého muže: ten byl hned pro, protože dokáže vidět souvislosti a ne jen vyšší pořizovací cenu. Za prvé celkově smýšlí velmi ekologicky a za druhé si bleskurychle spočítal, kdy se počáteční investice v porovnáním s jednorázovkami začne rentovat (a dle těchto výpočtů po roce, což když člověk odhadne, že dítě potřebuje plenky cca dva roky, a třeba nezůstane jen u jednoho dítěte, tak se to sakra vyplatí). 

Nebyla jsem si jistá, jaké to bude, a tak jsem si to chtěla nejprve vyzkoušet. Když se mě tedy kamarádka Pavla ptala, co bych chtěla přivézt svatebním darem, řekla jsem si právě o látkové pleny. Takto jsem přišla k prvním třem plenkovým sadám all-in-1 od značky Batolini.

U těch jsem ale okamžitě zjistila, že to to pravé není, protože jejich lemy kolem stehen neudrží žádnou nadílku, takže jsem je celou dobu používala jen jako svrchní kalhotky. 

různé svrchní kalhotky
Téměř všechny naše svrchní kalhotky, barevná exploze, jak je u mě zvykem 🙂

Celkem mám zkušenost s plenkami Batolini, Bamboolik, Pororo a Oh Babyka s tím, že výrazně se od všech zmíněných odlišuje jen Bamboolik, a to díky vnitřní tvarované plence. Dokud byl Jarouš malý, spínala jsem je snappi sponkou. Párkrát jsem zkusila plenku vložit do kapes na svrchních kalhotkách, ale vůbec mu to nedrželo na tělíčku, tenhle způsob začal fungovat, až když měl minimálně šest kilo.

A taky ta sponka byla dost zákeřná. Několikrát jsem si ji dost bolestivě zapíchla do prstu a párkrát dost nebezpečně vystřelila.

plenka BAMBOOLIK
Tady je Jarouš tříměsíční…

Balík z Bambooliku mi dorazil v polovině prosince a od té doby jsme se jednorázových plenek téměř nedotkli.

Netrvalo to ale dlouho. 

Když jsme začali s příkrmy, což bylo někdy ve čtvrtém měsíci, začal se Jarouš v látkových plenkách opruzovat. Došlo to do takové fáze, že byl v oblasti plenek prakticky komplet spálený a léčili jsme ho z toho několik týdnů. 

Po čase jsem látkové plenky znovu zkusila, ale jakmile jsem dala dvě po sobě, a to jsem si hlídala, aby v žádné nebyl déle než tři hodiny, byl opruzený znovu. 

Zkusila jsem i prostřídat prací prostředky.

Ze začátku jsem používala i aviváž, ač se to nedoporučuje, protože bez ní mi připadaly tvrdé jako prkno, poté jsem ji vyměnila za ocet. 

Pak jsem místo Persilu Sensitive koupila tekutý prostředek Jelen, pak jsme používali i nějaký komplet eko.

Ale už to není ono. 

Svrchní kalhotky Pororo
Svrchní kalhotky Pororo

Co jsem z celé sady prakticky nikdy nepoužila, byly vkládací pleny. Už jen s tou jednou základní plenou je z dítěte docela objemný balík a nějak mi není jasné, kam bych tu další nacpala, aby to na dítěti šlo snadno zapnout a ono se ještě mohlo hýbat.

Navíc jsme se snažili nikdy nenechat dítě dlouho v mokré pleně, takže tlustá vycpávka navíc postrádala smysl.

To, že byl malý trochu víc vycpaný, se nám ale hodilo, protože jsme chodili na kontroly s kyčlemi a tam nám vycpávání vyloženě předepisovali, takže to bylo látkovými plenkami splněno mimochodem.

dítě v plence Bamboolik
Tříměsíční Jarouš, komplet zabalený v Bambooliku

Čas od času zkouším látkové plenky zařadit znovu, abych zjistila, jestli se něco nezměnilo. 

Poslední zkušenost před měsícem byla taková, že byl v plence ani ne půl hodiny a už se mu na podbříšku stihly udělat puchýřky. Vzhledem k tomu, že na plenku dáváme ještě separační plenku a právě ta byla v přímém kontaktu s kůží, zkusila jsem to bez ní. Po dvou dalších přebaleních byl prcek navíc opruzený v místech, kde se nachází postranní gumičky svrchních kalhotek.

plenkový systém Bamboolik duo
Takhle balíme Jarouše od 6 kil – vkládací plenka se zasune do kapes na svrchních kalhotkách

Naposledy jsem mu zkusila dát jednu a zadeček byl v pohodě, tak jsem pocítila naději a dala mu druhou. Po ní už zarudlý byl, takže jsem znovu použila jednorázovku. No a večer se ukázalo, že i těch pár hodin nadělalo pěknou paseku a schytal to podbřišek a místa, kde mají svrchní kalhotky gumičky.

Jsem z toho dost smutná, protože jsem se pro tenhle systém nadchla. To, že jsme pořídili haldy plínek za cca šest tisíc je další věc, ale třeba to klapne u dalšího dítěte nebo dětí, případně je pošleme dál. Řekla bych ale, že své okolí jsem jimi moc nenadchla. Babičky přiznaly, že manipulace není zrovna pohodlná, zvlášť když se prcek kroutí, a několik zranění Snappi sponkou taky bylo.

Pochvaly se dočkal snad jen design.

Bamboolik a Mat
Další test plenek v 15 měsících

Ale beru to jako test a nic nezatracuji – jen zkrátka zrovna u Jarouše to nevyšlo…

Jaké jsou vaše zkušenosti s látkovými plenami – zkoušeli jste? A jestli ne, tak proč a co si o nich myslíte? Poděl se o článek na FacebookuOd Lucie9 komentářů

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

O Star Wars

28 dubna, 2020

Proč jsem opustila Blogger?

14 února, 2020

3 inspirativní Veroniky

11 října, 2019

9 KOMENTÁŘŮ

 • PRANI LATKOVYCH PLEN16 LEDNA, 2020 AT 11:33 PMODPOVĚDĚTAhoj, zkusila jsem latkovat a prijde mi to super 🙂
  Doporucuji si precist clanek o tom, jak se maji SPRAVNE prat latkove pleny. Je to velmi uzitecne. Viz zde https://www.bamboolik.cz/jak-prat-latkove-pleny/
  A tady je clanek, proc muze mit VYRAZKU https://www.bamboolik.cz/jak-prat-latkove-pleny/#Vyrazka
  Latkovani zdar! 🙂
  • LUCIE17 LEDNA, 2020 AT 7:43 AMODPOVĚDĚTDíky moc, ano, už jsem dostala tip i od Stáni. Zkrátka jsem nevěděla, že můžu udělat i něco víc, než jen vyvařit. Prošla jsem několik internetových diskuzí a ženy měly podobné zkušenosti. V té době pro mě bylo důležitější malému zahojit tu vyrážku, trvalo to dlouho a pak už se člověku chce do experimentů méně. Že jsem ale neprošla minimálně web výrobce, je určitě moje chyba.
   Právě zkouším kyselinu citronovou a uvidíme!
   • PRANI LATKOVYCH PLEN19 LEDNA, 2020 AT 5:51 PMODPOVĚDĚTRozumim. Bohuzel spousta maminek si nezjisti informace a pak ma treba podobny problem. Vzdy kdyz se toto tema resilo v nejake skupine, kde jsem, doslo se k zaveru, ze se pleny spatne praly apod. Proto obdivuji vsechny, ktere jsou schopne se zamyslet a poopravit sve chyby a jit do toho znovu, tedy i tebe! 🙂Ja dodrzuji presne ten navod na prani a nemam vubec problem. Zatim! 🙂Chapu ale, ze nekdo nechce jit touto cestou – i treba rekneme to narovinu – kvuli sve pohodlnosti. I to je v poradku. Tady by bylo jenom fajn, kdyby se lidi alespon zajimali o ekologickou variantu jednorazovych plen.
    At zije priroda a ritky nasich deti! 🙂
    • LUCIE20 LEDNA, 2020 AT 9:45 AMODPOVĚDĚTDěkuju, já se určitě tak snadno nevzdám, protože mě celý ten koncept nadchl. Naopak z narvaného koše těžko odbouratelným odpadem jsem deprimovaná. Dokud jsme nezačali používat jednorázovky, tak jsme vynášeli koš tak jednou za dva týdny, protože důsledně třídíme a kompostujeme.
     Se Stáňou jsme to probraly a vypadá to, že příčiny budou i v příliš chytré pračce – jak váží prádlo, tak šetří vodou, tu plenky vycucnou a ve finále nejsou dobře vymáchané, i když program v sobě má spešl máchání na dětské prádlo.
     Kyselina citrónová sama o sobě pleny dost nevyčistila, takže už ke mně putuje perkarbonát. A nové prací heslo bude máchat, máchat, máchat!
     Až se doberu výsledků, dám vědět 😉
 • OMG17 LEDNA, 2020 AT 6:28 AMODPOVĚDĚTKdyž plenky neumíte používat, raději zahlťte planetu jednorázem. Máme Bamboolik od narození syn a neměnila bych. Jen se musí umět používat!
 • ÚPLNĚ TĚ CHÁPU17 LEDNA, 2020 AT 7:36 AMODPOVĚDĚTJá jsem u dcery používala látkovky cca rok a půl. Nyní už je naštěstí téměř bez plen, tak teď ta sada čeká až do ní doroste druhý potomek.
  Že budu používat látkové pleny jsem měla rozhodnuto už roky předtím, než to bylo v našem případě aktuální. A i když se nám naštěstí vyhnuly tyhle kožní problémy, o kterých píšeš ty (a o kterých jsem ve svém okolí slyšela už opravdu mockrát), rozhodně ta zkušenost není zdaleka tak pozitivní.Sice jsem se při každé příležitosti kdy jsem nemusela použít jednorázovku v duchu hrdě poplácávala po ramenou a moje enviromentálně naladěná duše se tetelila štěstím, ale celkově jsem viděla, že dítko je rozhodně spokojenější v jednorázu. Navíc údržba těch látkovek aby fungovaly tak jak mají, nesmrděly i po vyprání a nedělaly neplechu na kůži, stálo dost času (a to s automatickou pračkou a sušičkou), invence a nepočítaných hektolitrů vody, že nevyčítám žádné mámě/rodině, že se rozhodne jít jinou cestou.Ještě pro zajímavost, žiju v USA a široko daleko nikdo látkovky nepoužívá a ani o tom neuvažoval. Asi to souvisí s tím, že cena jednorázových plen tady není v poměru s příjmy až tak vysoká a nabídka na trhu je opravdu bohatá, takže si vybere každý.
  • LUCIE17 LEDNA, 2020 AT 7:51 AMODPOVĚDĚTDěkuju za názor a tvou zkušenost! A vystihuješ to docela přesně 🙂 My máme dost štěstí, že naše dítě je spokojené úplně ve všem, prakticky ani z té vyrážky si nic nedělal, ale je poznat, jak je v lehké jednorázovce obratnější. A manipulace s ní je nesrovnatelně čistčí. Bolí mě hlavně ten narvaný odpadkový koš. Kdyby se vyrážka neobjevila, tak u látkovek vydržíme. Pokusím se teď vyzkoušet ty tipy na dezinfekci plen a uvidíme, třeba se k nim ještě vrátíme na full time.
 • HLAVNĚ V KLIDU…24 LEDNA, 2020 AT 8:38 PMODPOVĚDĚTMno, tak já budu muset planetu holt zachraňovat jinak…:-D
  Před narozením první dcery jsem tohle hrozně řešila. A koupila nějaké propriety na látkování, naštěstí ne celé sady, že to hned o šestinedělí vyzkouším. Má ekoduše byla blažená, že odbourám další zbytečný odpad (neb se snažíme odpadu zbavovat na maximum, věci na jedno použití už dávno nekupujeme, třídíme, kompostujeme, upcyklujeme a já nevím co všechno), a taky že udělám něco pro zdraví svého potomstva. Sice se mi po plenkách neosypávala, ale hrozně mi vadil ten obrovský balík, co najednou měla omotaný kolem zadku. To i Frejkova peřinka, kterou musela nosit kvůli špatným kyčlím, mi přišla skladnější a menší… Třeba jsem to na ní jen špatně poštelovala a je mi jasný, že když nás naši rodiče museli nacpat do x klasických látkových plen, nebylo to asi lepší, ale mně to prostě při manipulaci vadilo. Takže jsme přešli na jednorázovky (většinou kupujeme aspoň ty – údajně – kompostovatelné, ale nechci se chlácholit, že to je nějaký zázrak). U druhé dcery už mě látkovat ani nenapadlo. Ten odpad mě trápí velmi, snažíme se o co nejzelenější domácnost a u plno věcí vím, že děláme, co můžeme, ale tohle prostě nedávám.
  Z těch prapodivnejch hejtů si nic nedělej. Člověk by řekl, že matky k sobě budou solidární, ale někdy mám pocit, že diskuze na jakýkoliv téma je jak přehlídka arogance, omezenosti, hysterie a netolerance. Kde se to v těch ženských bere? 😀
  zazvorek